Jak dbać o świnkę morską?

Jak dbać o świnkę morską?

Świnki morskie, inaczej zwane kawiami domowymi, niezmiennie cieszą się dużą popularnością jako zwierzęta domowe, nie tylko wśród dzieci, ale również dorosłych. Nic w tym dziwnego, gdyż te małe, puchate istoty potrafią zauroczyć każdego, zarówno swoim wyglądem, jak i charakterem. Świnka morska bez wątpienia świetnie odnajdzie się w roli pupila domowego, gdyż zwierzę to jest z natury bardzo towarzyskie, łagodne i chętnie nawiązuje kontakt z człowiekiem, dlatego będzie doskonałym kompanem zabaw. Ponadto kawia domowa ze względu na swoje nieduże rozmiary może zamieszkać zarówno w domu, jak i mieszkaniu, gdyż wystarczy jedynie znaleźć odpowiednie miejsce, w którym będzie znajdować się jej klatka. Świnki morskie należą również do zwierząt stadnych, co oznacza, że wręcz wskazane jest posiadanie co najmniej dwóch prosiaczków. Nie jest to jednak wymóg bezwzględny – świnka może mieszkać sama, pod warunkiem że jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiednio dużą dawkę codziennej uwagi i rozrywki, ponieważ w przeciwnym razie nasz puchaty przyjaciel może stać się apatyczny i przygnębiony, co niekorzystnie wpłynie na stan jego zdrowia.

Zanim zdecydujemy się na przygarnięcie świnki morskiej pod swój dach, należy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki, gdyż tylko wtedy nasz pupil będzie zdrowy i szczęśliwy. Każde zwierzę, niezależnie od wielkości jest żywą istotą, za którą bierzemy odpowiedzialność, dlatego konieczne jest zapoznanie się z wymaganiami danego gatunku i rasy. Poniżej znajduje się kilka pomocnych wskazówek, jak dbać o świnkę morską, aby była zdrowa i radosna.

Wymiary i wyposażenie klatki.

Pierwszym istotnym kryterium, którym powinniśmy kierować się przy kupnie klatki dla świnki morskiej są jej wymiary, które powinny wynosić minimalnie 80×50 cm. Należy pamiętać, że są to minimalne wymiary dla jednej świnki, więc jeśli decydujemy się na większą ilość prosiaczków, podaną długość i szerokość klatki trzeba pomnożyć przez liczbę świnek, które będą w niej zamieszkiwały.

Drugą ważną kwestią jest wyposażenie klatki, które również powinno spełniać określone standardy. Świnka morska powinna mieć stały dostęp do kryjówki, w której w razie poczucia niebezpieczeństwa będzie mogła się ukryć. Bardzo często miejsce to pełni również funkcję sypialni zwierzątka. W sklepach zoologicznych możemy znaleźć szeroki wybór domków dla kawii domowych, zarówno plastikowych, jak i drewnianych. Ciekawą propozycją są domki jadalne, zbudowane z ziół i siana, jednak tego typu kryjówki wiążą się z koniecznością wymiany co jakiś czas, gdyż nasz pupil z pewnością nie będzie się powstrzymywał przed konsumpcją swojej smakowitej kryjówki.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia klatki jest oczywiście wyściółka. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów podłoża przeznaczonego dla świnek, z których każdy ma wady i zalety.

Trociny.

Trociny należą do najpopularniejszych rodzajów wyściółki dla gryzoni. Są przyjemne i komfortowe dla zwierzaka, gdyż umożliwiają mu kopanie i zapewniają ciepło. Niestety ten typ podłoża posiada też sporo wad: mogą powodować pylenie i dostawać się do nozdrzy zwierzaka, a znajdujące się często w opakowaniach drzazgi mogą stanowić ryzyko zranienia. Ponadto trociny mogą powodować niedogodności dla właściciela świnki, gdyż podczas zabawy mogą wysypywać się na podłogę obok klatki lub wydzielać nieprzyjemny zapach.

Pellet.

Pellet to drewniane podłoże, które znajdziemy nie tylko w sklepach zoologicznych, ale nawet budowlanych. Jego zdecydowaną zaletą jest to, że hamuje on nieprzyjemny zapach moczu świnki oraz jest łatwiejszy do posprzątania niż trociny. Niestety, pellet nie jest zbyt komfortowym rozwiązaniem dla zwierzaka – jest twardy, przez co może powodować ból i odbicia na łapkach oraz rozsypuje się, przez co pupil może się poślizgnąć i zrobić sobie krzywdę.

Podkłady.

Podkłady do klatki stanowią ciekawą alternatywę dla pozostałych rodzajów wyściółek. Są to płaskie, kwadratowe lub prostokątne kawałki specjalnego,ekologicznego materiału. Do ich niewątpliwych zalet należy to, że są one przyjazne dla środowiska oraz stabilne i bezpieczne dla świnki. Wadą zaś może być konieczność częstszej wymiany podkładów, jeśli są one cienkie, a świnka załatwia się w jednym miejscu.

W klatce świnki morskiej obowiązkowo muszą znaleźć się miska z karmą, paśnik na siano i pojemnik na wodę. Pomimo że karmę powinno podawać się 2 razy na dzień, siano stanowi podstawowy element wyżywienia świnki morskiej, dlatego zwierzę musi mieć zapewniony do niego stały dostęp. Jeśli chodzi o pojemnik na wodę, tak jak przy wyściółce możemy wybrać spośród kilku propozycji: miski lub poidełka. W klatce warto umieścić również specjalne gałązki, na których świnka będzie mogła ścierać zęby.

Ostatnim elementem wyposażenia klatki jest kuweta. Nie jest ona wymogiem, a jedynie sporym udogodnieniem dla właściciela świnki, gdyż zwierzęta te można nauczyć załatwiania się do niej, co znacznie ułatwi nam jej czyszczenie i codzienne dbanie o higienę. Kuweta powinna być dosyć duża, aby kawia mogła swobodnie do niej wchodzić. Można wypełnić ją pelletem, gdyż dobrze neutralizuje zapach moczu i w tym wypadku nie stanowi niebezpieczeństwa dla zwierzaka, gdy jest umieszczony tylko w tym konkretnym miejscu. Najlepszym sposobem na nauczenie świnki załatwiania się do kuwety jest obserwowanie miejsca, w którym najchętniej się załatwia i stawiać tam kuwetę. Gdy nasz pupil zmieni miejsce, należy przenieść w nie kuwetę i robić tak do momentu, gdy zauważymy, że świnka przestała załatwiać się w innych zakątkach klatki.

Pielęgnacja.

Ważnym aspektem opieki nad świnką morską jest odpowiednia pielęgnacja, do której należy dbanie o pazurki i sierść. Długie i ostre pazurki nie tylko stanowią niebezpieczeństwo podrapania właściciela, ale również utrudniają zwierzakowi poruszanie się, dlatego należy je regularnie podcinać. Najlepiej udać się w tym celu do weterynarza, który w bezpieczny dla świnki sposób zajmie się jej pazurkami, bez uszkodzenia jej łapek, co może zdarzyć się, gdy zdecydujemy się na ich samodzielne obcięcie.

Świnki morskie są zwierzętami, które samodzielnie potrafią zadbać o higienę, dlatego nie ma konieczności ich kąpania. W przypadku świnek długowłosych ważne jest jednak szczotkowanie ich sierści, gdyż jest ona skłonna do kołtunienia się. Ponadto kawie domowe o dłuższej sierści mogą mieć problem z higieną tylnych partii ciała, dlatego jeśli zauważymy, że we włosach świnki znajdują się zaplątane kawałki jedzenia, ściółki lub kału, warto zdecydować się na ich delikatne podmycie lub obcięcie, oczywiście z zachowaniem najwyższej ostrożności.

Świnka morska to doskonały kompan dla każdego miłośnika mniejszych zwierząt. Należy jednak pamiętać o to, że tylko odpowiednia opieka może zapewnić mu szczęśliwe i długie życie, dlatego zanim przygarniemy nowego przyjaciela do naszego domu, warto wcześniej zapoznać się z jego wymaganiami i dokładnie przemyśleć, czy jesteśmy w stanie mu je zapewnić.

Dodaj komentarz