Najczęstsze przyczyny problemów ze szkliwem zębów

Najczęstsze przyczyny problemów ze szkliwem zębów

Lato to sezon kiedy bardzo chcemy się ochłodzić. Znacznie zwiększa się wtedy spożycie lodów, zimnych napoi i chłodnych deserów. Nie wszyscy jednak spożywają je z radością. U wielu osób kontakt z zimnymi produktami może oznaczać przeszywający i silny ból. Jest to jasna oznaka problemu nazywanego nadwrażliwością zębów. Czasami pomocne mogą okazać się pasty i płukanki powszechnie dostępne w drogeriach. Jest to jednak rozwiązanie powierzchowne i krótkotrwałe. Zamiast tego lepiej sięgnąć do źródła problemu i rozwiązać go całkowicie.

Przyczyną silnej reakcji na zimne, gorące lub kwaśne produkty jest osłabione lub uszkodzone szkliwo. Gdy jest ono niepełne odsłonięta zostaje zębina, a wraz z nią miazga – najsilniej unerwiona część zęba.

Kolejną przyczyną bólu może być tak zwana ucieczka dziąseł. Odsłonięta zostaje wtedy część zęba naturalnie słabo chroniona. Zabiegiem, który pozwala błyskawicznie rozwiązać problem jest mineralizacja szkliwa. Jej efekty odczujemy tuż po opuszczeniu gabinetu.

Przyczyn problemów ze szkliwem może być więcej. Jedną z nich jest zgrzytanie zębami. Podczas niego ściera się szkliwo, a niektóre zęby są bardziej obciążane niż inne. Inaczej nazywany bruksizm może być spowodowany wadami zgryzu lub silnymi reakcjami stresowymi. Kolejną przyczyną osłabienia szkliwa może być zbyt gwałtowne i silne szczotkowanie zębów. Jeżeli włókna szczoteczki odstają to jest to zdecydowanie znak tego, że zęby trzeba szczotkować delikatniej.

Brak cyklicznych wizyt u dentysty i nieusuwanie kamienia nazębnego również może wywoływać nadwrażliwość. Mineralizująca się płytka nazębna powoduje cofanie się dziąseł, a w dalszej kolejności odsłonięcie wrażliwej części zęba. Rozwiązaniem jest systematyczne usuwanie kamienia nazębnego, polerowanie i lakierowanie. Okazuje się, że również problemy z żołądkiem mogą wywoływać nadwrażliwość zębów. Cofające się do jamy ustnej kwasy żołądkowe osłabiają szkliwo, ale są to niezwykle rzadkie przypadki.

Kolejną przyczyną osłabienie szkliwa może być pH zaburzone przez spożywanie dużych ilości kwaśnych produktów na przykład soków lub owoców. Najlepiej pić soki przez słomkę oraz pamiętać, aby zęby szczotkować najwcześniej pół godziny po spożyciu kwaśnego posiłku. Podobny efekt może wywoływać jasne pieczywo, słodkie przekąski, ciasta i makarony – tak zwana dieta pełna złych węglowodanów.

Dodaj komentarz