Rozmowa z ludźmi dla niektórych stanowi problem, a dla innych jest zwykłą i naturalną sprawą. Wynika to w dużej mierze z tego, jaką mamy naturę. Niektórzy ludzie nie potrafią otworzyć się na początku znajomości i potrzebują dłuższego czasu, aby poczuć się swobodnie podczas rozmowy. Inni zaś nie mają z tym najmniejszego problemu i są otwarci na innych praktycznie od razu. Nie bez znaczenia jest również to, czy jesteś małomówny, czy może wręcz przeciwnie – jesteś gadułą. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku warto wiedzieć, jak rozmawiać z ludźmi. Udana konwersacja sprawia bowiem, że jesteś pozytywnie odbierany przez otoczenie i coraz łatwiej będzie ci nawiązywać kontakty w przyszłości.
Jak rozmawiać z ludźmi – pamiętaj czym jest dialog
Najczęściej stosowaną formą rozmowy jest oczywiście dialog. Musisz pamiętać, że w rozmowie nie jesteś sam – biorą w niej udział dwie osoby. Wyrażanie własnego zdania jest bardzo ważne, dlatego bądź pewny siebie i nie bój się wyrażać swoich opinii. Nawet, jeśli trafisz na niezbyt wyrozumiałych rozmówców, nie zniechęcaj się. Nie skupiaj się jednak tylko na tym, co sam zamierzasz powiedzieć, bo możesz przytłoczyć innych. Podczas dialogu nasza postawa wobec drugiego człowieka powinna być otwarta. Nie próbuj zatem dominować rozmowy i nie narzucaj innym własnego zdania, a już na pewno nie powinieneś wtrącać czegoś typu “Nie masz racji…” albo “Na pewno nie jest tak, jak mówisz…”. Mimo że myślisz inaczej, dużo lepiej brzmiało by, gdybyś powiedział “Mam co prawda inne zdanie, ale szanuję twój punkt widzenia…”. Możesz również dodać, że jest on interesujący i wart przemyślenia. Pozwól, aby każdy wyraził swoją opinię na dany temat. Wysłuchaj towarzysza rozmowy do końca – nie przerywaj, kiedy ktoś mówi. Pamiętaj, że jednym z najważniejszych elementów rozmowy jest słuchanie. Dlatego daj innym dojść do głosu, nawet jeżeli jesteś urodzoną gadułą.
Jak rozmawiać z ludźmi – nie bój się popełniać błędów
Podczas rozmowy staraj się być sobą. Dla wielu osób jest to na początku trudne, bo najpierw wolą “zbadać grunt” zanim otworzą się na innych. Zanim poczują się swobodnie w towarzystwie danego rozmówcy starają się nie popełnić żadnej gafy. Boją się tego, co może pomyśleć o nich nowo poznana osoba. Jednak nie warto aż tak bardzo się tym przejmować. Okazuje się bowiem, że nadmierna koncentracja na tym, by dobrze wypaść może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Nie trzymaj się ściśle planu i nie zastanawiaj się zbyt długo nad tym, co powiedzieć. Jeżeli jednak rzeczywiście nie wiesz, co mówić lub zwyczajnie stres cię przerasta – powiedz o tym! Nie bój się otwarcie mówić o swoich ograniczeniach – kulturalna i życzliwa osoba na pewno to zrozumie. Powiedz wprost, że rozmowy z nowopoznanymi ludźmi są dla ciebie stresujące i nie zawsze potrafisz odnaleźć się w takiej sytuacji. Takie zachowanie na pewno sprawi, że poczujesz się lepiej, swobodniej. Po “zrzuceniu” balastu, jaki ciebie przytłaczał może się okazać, że nagle bez problemu będziecie kontynuować rozmowę.
Każdy z nas jest inny, dlatego nie można jednoznacznie określić, jak rozmawiać z ludźmi. Jednak w każdej sytuacji mile widziana jest kultura, szczerość, umiejętność słuchania, a także nutka humoru, która pomoże przełamać lody.