Czy warto zrobić kurs doradztwa zawodowego?

Czy warto zrobić kurs doradztwa zawodowego?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, iż kurs poradnictwa zawodowego jest adresowany nie tylko do doradców zawodowych, ale mogą uczestniczyć w nim także młodzi ludzie stojący przed wyborem szkoły, absolwenci wkraczający dopiero na rynek pracy czy bezrobotni posiadający trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Przede wszystkim, głównym celem jest wprowadzenie kursantów na rynek pracy i zapoznanie ich ze specyfiką jego funkcjonowania we współczesnych czasach.

Poza tym, podczas zajęć będą omawiane  sposobypodnoszenia własnych kwalifikacji, co zezwoli nam na znalezienie dobrej pracy. Mowa tu o kursach czy studiach, także podyplomowych, dzięki którym stajemy się bardziej atrakcyjnymi pracownikami. Oprócz tego, w ramach szkolenia dokonywana jest analiza rynku pracy pod kątem przyszłościowych zawodów, co jest niesamowicie ważne w przypadku młodzieży, która jeszcze nie wie, jaką wybrać szkołę średnią czy studia. Na uwagę zasługuje fakt, iż skutecznym sposobem na zarobek jest otwarcie własnej działalności gospodarczej, dlatego na kursie będzie scharakteryzowana procedura jej założenia i będą wskazane atrakcyjne tej dziedziny działalności. Oprócz tego, w przypadku osób bezrobotnych najczęściej jest też mowa o skutecznych sposobach przekwalifikowania się, kiedy dotychczasowa profesja nie daje szans na pracę.

Należy wspomnieć o tym, iż większość tego rodzaju kursów odbywa się za darmo w urzędach pracy, szkołach czy firmach. Ponadto, niekiedy też istnieje możliwość uczestnictwa w warsztatach online, które są wygodne, ponieważ aby brać w nich udział, nie musimy wcale wychodzić z domu. Na uwagę zasługuje fakt, iż zajęcia prowadzone są przez najlepszych specjalistów, którzy posiadają szeroką wiedzę z psychologii, potrafią dotrzeć do słuchacza, umiejętnie określić jego predyspozycje zawodowe i wskazać mu właściwą drogę rozwoju zawodowego. A, co najważniejsze posiadają oni zdolność przekonywania do zmiany zawodu, kiedy jest to niezbędne. Warto zwrócić uwagę, że uczestniczy kursu uczą się również pisać list motywacyjny czy właściwe sporządzać CV. Nie mniejsze znaczenie ma umiejętność wyszukiwania ciekawych ofert pracy, np. w prasie i Internecie oraz właściwa ich analiza. Nie zapominamy także o tym, iż dużo zależy od pierwszego wrażenia, jakie zrobimy na pracodawcy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego w ramach zajęć kursanci wcielają się w rolę pracowników oraz pracodawców i przeprowadzają próbną rekrutację na stanowisko. Otóż, dzięki tym ćwiczeniom kursanci uczą się walczyć ze stresem oraz nabywają pewności siebie.

Podsumowując, kurs poradnictwa zawodowego jest bardzo przydatny, gdyż dzięki niemu możemy bliżej poznać zasady funkcjonowania rynku pracy, wybrać dobrze płatny zawód i nauczyć się autoprezentacji, która odgrywa ważną rolę podczas rozmów kwalifikacyjnych o pracę.

Dodaj komentarz