Jak wyruszać w trasę to bezpiecznie

Jak wyruszać w trasę to bezpiecznie

Jeśli ruszasz w daleką trasę i wyjeżdżasz z miasta, to z pewnością powinieneś dobrze przygotować się do takiej wyprawy! Dlaczego? Bo po drodze czyha wiele niebezpieczeństw! Sprawdź, jak je sprawnie omijać.

Jazda w tak zwanej trasie, to co innego niż jazda po mieście. Niby jest więcej przestrzeni, niby nie ma korków niby można szybciej. Jednak z drugiej strony – jest też na co uważać. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i znać swoje powinności.

Kto wie czy za rogiem…

Jazda w trasie oznacza najczęściej, że poruszać się po nieznanym terenie. Potrzebna jest więc niezwykła czujność i koncentracja – nie wiesz co czeka cię za rogiem. W takiej sytuacji chyba warto rozważyć wezwanie posiłków, co oznacza po prostu odpalenie na smartofonie odpowiedniej apki. Na marketach można znaleźć co najmniej kilka, przydatnych kierowcom aplikacji. Niektóre z nich są darmowe, za inne trzeba płacić. Czego można od nich oczekiwać? Na pewno nawigacji – i to takiej dobrej jakości, często aktualizowanej. Najlepsze apki potrafią wytyczyć trasę tak, aby prowadziła przez najmniej zatłoczone drogi. Atutem niektórych systemów jest też opcja ostrzegania o drogowych niespodziankach. O co chodzi? Otóż apki powiadamiają kierowców o czyhających na trasie patrolach, inspekcjach czy fotoradarach. Jazda staje się zatem mniej stresująca i bardziej przewidywalna.

Powtórka przed drogową klasówką

Ruszając w Polskę albo jeszcze dalej warto odświeżyć znajomość przepisów. Jak jechać po autostradzie a jak po drodze ekspresowej? Kiedy można a kiedy nie można wyprzedzać? Kto ma pierwszeństwo? Czy można wjechać do lasu? Jeśli w planach mamy zagraniczną podróż to już w ogóle trzeba przysiąść fałdów. Nie może być tak, że siadamy za kółko kompletnie zieloni i nie znamy obowiązujących w danym miejscu przepisów. Tak po prostu nie można i ryzykujemy nie tylko zepsucie wyprawy, ale także stłuczkę czy wypadek. Dziś nie trzeba nawet ganiać do biblioteki – wystarczy dostęp do internetu i już możemy sprawdzić, jakie przepisy obowiązują we Włoszech a jakie na przykład w Hiszpani czy Szwajcarii.

Wpakuj to do auta i bądź bezpieczny

Bardzo ważne jest także zwrócenie uwagi na wyposażenie samochodu. Nie może być tak, że jedziemy bez trójkąta ostrzegawczego, czy bez ważnej gaśnicy. Do tego warto mieć pod ręką apteczkę samochodową i kamizelkę odblaskową. Uwaga! Każde państwo inaczej reguluje kwestie tego co jest obowiązkowe – dlatego warto wozić a samochodzie jak najszerszy pakiet takich rzeczy. Nawet jeśli taka np. kamizelka nie jest obligatoryjna to może (odpukać) się przydać. Wyposażenie auta nie musi kosztować na s fotruny – dobre oferty zajdziemy w sieci bądź hipermarketach. Zresztą lepiej wydać trochę grosza niż potem żałować. Inwestowanie w bezpieczeństwo to dobry pomysł!

Dodaj komentarz