Picie wody ważne od najmłodszych lat

Picie wody ważne od najmłodszych lat

Woda jest niezastąpionym składnikiem żywieniowym, bez niej organizm ludzki nie jest w stanie przeżyć więcej niż kilka dni, stanowi ona, w zależności od wieku, od 80 do 60 procent organizmu i jest głównym źródłem transportu składników odżywczych, regeneruje komórki i reguluje temperaturę ciała. To tylko kilka z niezliczonej ilości funkcji, jakie pełni woda w naszym ciele. Towarzyszy nam od chwili narodzin, dlatego niezwykle ważne jest pamiętanie o odpowiednim nawadnianiu organizmu już od pierwszych lat życia.

Jak nauczyć dziecko picia wody: dlaczego w ogóle warto?

Specjaliści do spraw żywienia dzieci i niemowląt ustalili, że pierwsze tysiąc dni życia jest okresem tak zwanego programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia. To właśnie ten czas powinien być przeznaczony na wpajanie dziecku podstawowych i przy tym zdrowych nawyków żywieniowych takich jak picie wody. W tym procesie bardzo ważny jest tez przykład, jaki rodzice dają dziecku. Jeżeli często pijesz kolorowe napoje, a rzadziej sięgasz po wodę, twoje dziecko najprawdopodobniej będzie robić to samo. Tego typu niezdrowe nawyki w tak wczesnym wieku mogą prowadzić do późniejszych problemów ze zdrowiem takich jak otyłość, cukrzyca problemy z układem krwionośnym i innych. Żeby wyrobić nauk picia wody już od najmłodszego wieku należy zadbać o to, aby dziecko miało stały dostęp do wody i widziało, że rodzice często ja piją. W ten sposób, kiedy poprosi o cos do picia wskaże na butelkę z wodą, a nie na puszkę ze słodkim napojem.

Jaka woda dla najmłodszych: kilka sprytnych pomysłów

Najlepszą woda dla małych dzieci jest naturalna woda źródlana o małe zawartości związków mineralnych. Wiele dzieci szybko nudzi się taka wodą, bo nie ma ona ciekawego koloru, smaku, ani „bąbelków” i skłaniają się bardziej ku oranżadom wbrew próśb rodziców. Kiedy tak się dzieje możesz uciec się do podstępu. Nalej wodę do ulubionego kubka swojej pociechy, dolej do niej kilka kropel soku z cytryny lub pomarańczy, kawałeczek mandarynki i dodaj zakręconą słomkę lub inne ozdoby. Możesz też wymyślić ciekawą oryginalną nazwę takiego napoju, która zachęci dziecko do picia. Możesz też urządzić przyjęcie dla lalek i misiów, na którym zamiast herbaty podasz wodę w małych filiżankach. Odgrywanie scenek dodatkowo urozmaici „nudną” wodę.

Jak nauczyć dziecko picia wody? Jest wiele sposobów na przekonanie dziecka do picia wody zamiast słodkich napojów, ale najważniejszy przykład to zachowanie rodziców. Dziecko, które od najmłodszych lat jest wychowane w kulturze picia wody to właśnie po nią będzie sięgało jako pierwszą. O wodzie można rozmawiać, bawić się nią i w ten sposób kształtować dobre nawyki na przyszłość.

Dodaj komentarz