Matka natura obdarza nas hojnie swoimi darami, które są w stanie doskonale zadbać o nasze zdrowie. Jednym z jej najlepszych produktów są miody. Nie bez powodu określa się je jako płynne złoto, ponieważ mają zdrowotne właściwości dla naszego organizmu.
Jak powstaje miód?
Miód produkowany jest przez pszczoły, które w okresie wiosenno-letnim od świtu do zmierzchu dzielnie pracują i zbierają nektar oraz pyłki z okolicznych kwiatów. Produkcja miodu nie ogranicza się jednak do samego zbioru.
To właśnie owady pomagają zebranym produktom przetworzyć się w określoną substancję o niezwykłych właściwościach. Zebrany nektar i pyłek zostają wymieszane ze śliną pszczół robotnic oraz wytwarzanymi przez nie enzymami. Uzyskana w ten sposób substancja trafia do specjalnych komórek, gdzie przechowywany jest miód.
Dzięki temu produkt powoli się krystalizuje. Jego konsystencja zależy od ilości wody, która w procesie przetwarzania zostaje usunięta. Tak powstały miód jest w stanie utrzymać się w stanie idealnym do spożycia nawet przez wiele lat. Jest to możliwe, ponieważ produkujące go pszczoły przed przechowywaniem stosują proces wentylacji. Polega on na machaniu skrzydełkami, którego celem jest odparowanie wody z substancji. Przy okazji zapobiega to namnażaniu się bakterii, drożdży i pleśni.
Niezwykłe właściwości miodu
Płynne złoto, jakim jest miód, to substancja o wyjątkowym składzie, w którym znajduje się niewielka ilość glukozy i fruktozy. Głównym składnikiem miodu jest jednak sacharoza. Wartości poszczególnych cukrów są zależne od rodzaju kwiatu, z którego pszczoły zebrały nektar lub pyłki.
Oprócz cukrów w miodzie znajdują się również cenne dla naszego organizmu minerały, takie jak: potas, żelazo, wapń oraz miedź. Oprócz nich substancja zawiera przeciwutleniacze i inne składniki, które wykazują właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne. Regularne spożywanie miodu pomaga chronić nas przed chorobami. Substancja poprawia ogólny stan zdrowia, a przy okazji wykazuje działanie antybakteryjne, które pomaga w zwalczaniu infekcji ran.
W zależności od rodzaju miodu to płynne złoto doskonale wzmacnia organizm oraz chroni układ oddechowy przed przeziębieniem. Miód łagodzi bóle gardła i zapalenie zatok. Wspiera pracę serca, pomaga w leczeniu choroby wieńcowej i miażdżycy. Substancja leczy wrzody żołądka oraz dwunastnicy. Korzyści z jego spożywania jest jednak dużo więcej, a poszczególne rodzaje miodów sprawdzają się na nieco inne schorzenia.