Podstawy zarządzania budżetem osobistym, czyli jak zabezpieczyć się na wypadek kryzysu?

Podstawy zarządzania budżetem osobistym, czyli jak zabezpieczyć się na wypadek kryzysu?

Temat zarządzania osobistymi środkami pieniężnymi jest niezwykle szeroki. Początki zgłębiania kwestii ekonomicznych mogą być trudne dla osób nieposiadających żadnej wiedzy w tej dziedzinie. Warto jednak poświęcić trochę czasu na zapoznanie się podstawowymi zasadami, dzięki którym zadbamy o swoje finansowe poczucie bezpieczeństwa. 

Gdzie trzymać swoje pieniądze? 

Na pewno nie w skarpecie! Wszystkie pieniądze, które leżą bezczynnie w domu, stale tracą na wartości z powodu inflacji. Nie warto liczyć na moment, w którym ona całkowicie zniknie, ponieważ utrzymana na niskim poziomie jest zjawiskiem pozytywnym i pożądanym. Świadczy o rozwoju gospodarczym. W wypadku sytuacji kryzysowych następuje jej wzrost, czego świadkami jesteśmy w ostatnich latach. Co zatem zrobić z ciężko zarobionymi pieniędzmi, żeby nie uciekły? Zainwestować w różne aktywa, najlepiej obligacje indeksowane inflacją. Zanim jednak dojdziemy do tego etapu, trzeba zapanować nad bardziej podstawowymi kwestiami. 

Co jakiś czas warto obliczyć budżet, jakim dysponujemy. Sumy do uwzględnienia pod tym względem to:

  • wydatki
  • dochody
  • oszczędności

Następnie mając już oszacowane comiesięczne zarobki i koszty życia, można odłożyć sumę, do której brak dostępu w dowolnym momencie, nie będzie dla nas odczuwalny. Jest to tak zwana nadwyżka finansowa, czyli pieniądze, które możemy zainwestować. Nawet jeśli wybierzemy instrument posiadający wysokie ryzyko inwestycyjne, ewentualna strata tych pieniędzy nie wpłynie nie negatywnie na nasze codzienne życie. Zabezpieczenie się na wypadek niezapowiedzianego dużego wydatku, lub utraty pracy jest chyba najważniejszym punktem, o jaki trzeba zadbać. Pulę pieniędzy odłożoną na te cele nazywa się poduszką finansową.

Jaka kwota stanowi wystarczającą poduszkę finansową?

To wszystko zależy do konkretnego przypadku. Każdy z nas ma inne zarobki, obowiązkowe wydatki i inne potrzeby, na które regularnie wydaje pieniądze. Dlatego niemożliwe jest ustalenie uniwersalnej kwoty, jaka będzie wystarczająca dla każdego. Regularnie kontrolując swoje wydatki, wiemy, jaka mniej więcej suma pozwala nam na spokojne przeżycie miesiąca. Poduszka finansowa powinna wynosić przynajmniej trzykrotność tej kwoty, a najlepiej jej sześciokrotność. W ten sposób unikniemy dodatkowego stresu, kiedy będziemy na przykład zmuszeni do nagłej zmiany pracy. Zamiast martwić się o przetrwanie kilku miesięcy bez stałego dochodu, zajmiemy się w tym czasie szukaniem nowego stanowiska. Poduszkę finansową warto trzymać jako realne pieniądze na koncie oszczędnościowym, tak aby mieć do nich łatwy dostęp i nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z ich wypłatą. Posiadając takie zabezpieczenie, możemy śmielej próbować sił w inwestowaniu i pomnażaniu swojego majątku.

Dodaj komentarz