PIT-37 – wszystko co musisz wiedzieć o tym rodzaju rozliczenia

PIT-37 – wszystko co musisz wiedzieć o tym rodzaju rozliczenia

Podatki towarzyszą nam w całym dorosłym życiu. Możemy na nie narzekać, ale nie mamy większego wyboru – musimy je płacić. Bardzo istotne jest, aby znać zasady opodatkowania, bowiem, jak zwykło się mówić, nieznajomość prawa szkodzi. Tak też jest w przypadku prawa podatkowego – konsekwencje z jego łamania mogą być naprawdę poważne. W tym artykule przyjrzymy się deklaracji podatkowej PIT, a dokładniej jej najpopularniejszej i najczęściej składanej wersji. Dowiesz się, kogo dotyczy ten rodzaj PIT-u oraz kiedy i jak się go składa. 

PIT-37 – Kto podlega takiemu rodzaju deklaracji podatkowej?

PIT-ów jest stosunkowo dużo – można wyliczyć ich aż pięć. Zaliczają się do nich PIT-37, 36, 39, 28, oraz 37. Mówiąc bowiem o najpowszechniejszym rodzaju PIT-u, mamy oczywiście na myśli PIT-37. Składany jest on przez większość Polaków. Dotyczy on osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Muszą być też spełnione inne kryteria – podatnik swoje dochody musi w większości uzyskiwać na terenie Polski i pochodzić one muszą z takich źródeł jak:

– umowa o pracę, 

– stypendium, 

– emerytura, renta, zasiłek lub ubezpieczenie, 

– prawa autorskie lub zlecenie z umową o dzieło lub zlecenie. 

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest fakt, że w PIT-37 kluczową rolę odgrywa płatnik. Płatnikiem może być pracodawca lub zleceniodawca. Taka osoba za nas oblicza kwotę podatku, który następnie od nas pobiera i w naszym imieniu odprowadza do urzędu skarbowego. 

Jak przebiega proces składania?

Jak więc dokładnie przebiega ten proces? Pierwszym krokiem jest dostanie od wspomnianego wcześniej płatnika PIT-11, na którego podstawie wypełnia się następnie PIT-37. Płatnik ma obowiązek wysłać podatnikowi PIT-11 do końca lutego, a podatnik musi wypełnić PIT-37 do końca kwietnia. Często zdążą się, że jeżeli płatnik posiada jedno miejsce zatrudnienia, deklarację podatkową wypełnia za niego pracodawca.

W tym rodzaju rozliczenia podatkowego dostępne jest wiele ulg i wariantów rozliczenia. Są to na przykład: wspólne rozliczanie się z małżonkiem, ulga prorodzinna, ulga krwiodawstwa lub ulga termomodernizacyjna. Aby się w tym wszystkim nie pogubić, warto przyjrzeć się usłudze e-PIT. 

Jak rozliczyć PIT – usługa e-PIT

Rozliczenie PIT-u od 2019 roku zostało bardzo ułatwione – właśnie wtedy Ministerstwo Finansów wprowadziło usługę ,,Twój e-PIT”. Jest to o tyle łatwe rozwiązanie, że system automatycznie pobiera dane przesłane od płatników i samodzielnie uzupełnia deklarację. Zadaniem podatnika jest jedynie sprawdzenie poprawności wprowadzonych danych, dodatnie informacji o ewentualnych zniżkach podatkowych i także dobrowolne przekazanie jednego procenta podatku na dowolny cel.

Dodaj komentarz