Dlaczego Polacy mają niedobory wit.D?

Dlaczego Polacy mają niedobory wit.D?

Dostępne badania epidemiologiczne z zakresu oznaczania aktywnej formy witaminy D w surowicy krwi w populacjach w Polsce oraz w krajach ościennych wskazują, że zdecydowana większość (60-90% zależnie od przedziału czasowego w ciągu roku ) wykazuje średni poziom aktywnej formy tej witaminy w surowicy poniżej zalecanej normy.
W okresie jesienno-zimowym, eksperci szacują, że problem ten dotyka 9 na 10 dorosłych osób w Polsce.

Ze względu na zmienność w czasie (synteza witaminy związana z ekspozycją na słońce, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych) badania różnią się zakresem niedoboru oraz częstością występowania niedoborów w populacji, jednakże średnie poziomy witaminy D w surowicy obserwowane w praktycznie wszystkich badaniach wskazują na powszechność zjawiska wśród osób dorosłych.

Kto jest narażony na niedobór witaminy D?

Szczególnie na jej niedobory są narażone osoby starsze, u których synteza witaminy D pod wpływem światła oraz jej pozyskiwanie z pokarmu są znikome. Jednak przyczyny niedoboru witaminy D mogą być też inne. Osoby, które w ciągu dnia pracują w zamkniętych pomieszczeniach, również mogą mieć problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu witaminy D w organizmie. Takie osoby powinny zastanowić się nad suplementacją przez cały rok. Warto też zwrócić uwagę, że w miesiącach od października do kwietnia w miejscach położonych na mapie powyżej 35 stopni od równika (Polska to ok. 52 stopnie) nasza skóra nie wyprodukuje witaminy D. Słońce w tym okresie jest zbyt słabe by dokonała się synteza tej witaminy w naszym organizmie. Oznacza to, że właśnie w okresie jesienno-zimowym na zbyt niski poziom witaminy D w organizmie narażeni są wszyscy Polacy.

Jesienne przesilenie?

Objawy niedoboru witaminy D bardzo często są niejednoznaczne. Wiele osób myli je ze zmęczeniem, stresem spowodowanym pracą czy też po prostu spadkiem nastroju. Brak ekspozycji na słońce, przyjmowanie małej ilości witaminy D z pokarmu i w konsekwencji niedobór tej witaminy może niestety być przyczyną wszystkich tych dolegliwości. W szczególności w okresie jesienno-zimowym, gdy wszystkie te objawy klasyfikujemy jako „przesilenie”, warto zbadać poziom witaminy D, by w razie wystąpienia niedoboru móc go szybko i w prosty sposób uzupełnić.

Dodaj komentarz