Diagnozowanie chorób zwierząt bywa ogromnym wyzwaniem, dlatego nawet doświadczony lekarz weterynarii musi wspierać się badaniami diagnostycznymi w celu postawienia właściwej diagnozy! Jakich badań możesz spodziewać się w gabinecie weterynaryjnym?
Jak wygląda badanie kliniczne zwierząt?
Podstawowe kliniczne psa i kota obejmuje:
- obejrzenie zwierzęcia z oceną błon śluzowych,
- omacanie jamy brzusznej,
- osłuchanie klatki piersiowej (serca oraz płuc) oraz zmierzenie temperatury.
Badania krwi u psa i kota
Jednym z najczęstszych i najważniejszych badań diagnostycznych w weterynarii jest badanie krwi. Najczęściej wykonuje się morfologię oraz ocenę parametrów biochemicznych (np. mocznika, kreatyniny, białka całkowitego). Krew u zwierząt domowych pobierana jest najczęściej z przedniej łaty, choć możliwe jest również pobranie próbki z żył biegnących po wewnętrznej stronie uda lub z żyły szyjnej. Przed wkłuciem do żyły, lekarz weterynarii goli sierść psa oraz dezynfekuje miejsce wkłucia. Następnie zakłada psu stazę, by uwidocznić przebieg naczynia krwionośnego. Całość przeprowadzana jest zwykle szybko i sprawnie, a na wyniki badania czeka się od kilku minut do kilku dni w zależności. Od czego zależy czas oczekiwania? Wpływa ma to, jakie parametry są ocenione oraz czy analiza wykonywana jest na miejscu, czy istnieje konieczność wysłania próbki do specjalistycznego, weterynaryjnego laboratorium.
Analiza wyników pozwala lekarzowi weterynarii wykryć:
- odwodnienie,
- stan zapalny,
- anemię,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- niewydolność nerek,
- problemy z wątrobą oraz choroby endokrynologiczne.
Z krwi można wykonać także szybkie testy na choroby odkleszczowe oraz choroby zakaźne kotów, jak białaczka oraz wirusowy niedobór odporności (FIV).
USG – po co i kiedy wykonywać badanie ultrasonograficzne?
Aparat do badania USG znajduje się już w większości gabinetów weterynaryjnych. Jest to bezpieczne i wartościowe badanie, które pozwala zobrazować narządy wewnętrzne. W praktyce u zwierząt domowych wykonuje się głównie USG jamy brzusznej oraz oceny narządów rozrodczych. Jest ono przydatne do zobrazowania:
- nerek,
- wątroby,
- pęcherza moczowego,
- macicy,
- prostaty,
- trzustki oraz jelit.
Pozwala ono ocenić, czy u psa występują powiększone węzły chłonne lub guzy nowotworowe. Pod kontrolą USG można także pobrać próbki płynów do badań np. mocz prosto z pęcherza moczowego.
RTG – prześwietlenie u psów i kotów
RTG jest kolejną formą badań obrazowych, którą lekarze weterynarii wykorzystują w diagnostyce chorób psów i kotów. Najczęściej wykonywane jest w przypadku podejrzenia złamań ale wykonuje się je także do zobrazowania i oceniania stanu zębów czworonoga lub podczas diagnozowania skrętu żołądka.
Badania dermatologiczne u psów i kotów
Psy i koty ze zmianami skórnymi wymagają wykonania takich badań jak:
- zeskrobina,
- cytologia,
- mikroskopowe badanie włosa,
- posiew oraz badanie lampą wodą.
Powyższe badania mają na celu wykrycie, czy problemy wywołane są przez pasożyty, grzyby, choroby endokrynologiczne lub alergie.
Badania okulistyczne – jak diagnozuje się choroby oczu?
W przypadku problemów zlokalizowanych w obrębie oka, lekarz weterynarii może wykonać:
- badanie tonometrem, które mierzy ciśnienie w gałce ocznej,
- test łzowy, który sprawdza zdolność do produkcji łez,
- badanie dna oka.
Badania ortopedyczne – diagnistyka kulawizn
Czworonogi oraz koty, u których występuje kulawizna muszę zostać poddane dokładnemu badaniu ortopedyczne, które obejmuje m.in. obserwowanie psa w ruchu podczas poruszania się po linii prostej oraz okręgu, a także wykonanie specjalnych testów. W przypadku podejrzenia zerwania więzadła krzyżowego kolana stosuje się np. test szufladowy.Ważną częścią wizyty u ortopedy lub fizjoterapeuty jest również ocena umięśnienia czworonoga.
Pamiętaj, że Twoje zwierzę nie podzieli się z lekarzem weterynarii informacjami na temat swojego stanu zdrowia. Wykonanie powyższych badań jest zatem koniecznością, by poznać przyczynę braku apetytu, spadku masy ciała, gorączki, wymiotów lub innych mało specyficznych objawów.