Pytania do fotografa ślubnego

Pytania do fotografa ślubnego

Na pytanie o co zapytać fotografa ślubnego jest tylko jedna odpowiedź – o wszystko! Każde pytanie, które pozwoli rozwiać jakiekolwiek wątpliwości i uniknąć nieporozumień w przyszłości powinno paść jeszcze przed podpisaniem wiążącej umowy. Nie warto więc dopuścić do sytuacji, w której fotograf ślubny twierdzi, że wszystkie szczegóły można ustalić tuż przed ślubem. Jakie są najważniejsze pytania które powinniście zadać?

Pytanie nr 1 – Jaki wybrać pakiet ślubny?

Z pewnością jest to jedno z najważniejszych pytań, na jakie powinien odpowiedzieć fotograf ślubny. Pozwala ono uzyskać informacje na temat tego, co nowożeńcy otrzymają od fotografa po ślubie.  Co zatem warto wiedzieć? Z pewnością należy zapytać ile zdjęć z reportażu ślubnego znajduje się w danym pakiecie, a także czy wszystkie zdjęcia zostaną poddane obróbce. Równie ważny jest sposób przekazania zdjęć (galeria internetowa, pendrive, płyta, itp.) oraz kwestia papierowych odbitek. Równie ważny jest czas oczekiwania na zdjęcia po ślubie, a także czas pracy fotografa w dniu ślubu.

Pytanie nr 2 – Jakie są formy płatności i całkowity koszt usługi

Bardzo ważną kwestią jest także sprawa kosztów oraz terminów, w jakich trzeba je ponieść. Standardem w tej branży jest wcześniejszy zadatek, w pewnym sensie stanowiący opłatę za rezerwację terminu. Należy zwrócić uwagę jaka jest jego wysokość oraz termin płatności. W przypadku płatności reszty wynagrodzenia, każdy fotograf ślubny preferuje inną praktykę. Z reguły widnieje na ten temat zapis w umowie. Z pewnością jest to sprawa, którą należy i warto przedyskutować od razu, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.

Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • wielkość zadatku
  • terminy płatności
  • cena dojazdu
  • dodatkowe koszty
  • całkowity koszt reportażu

Pytanie nr 3 – Jakim sprzętem dysponuje fotograf ślubny?

Profesjonalny fotograf ślubny (https://www.marcinorzolek.pl/), który poważnie traktuje swoje zajęcie posiada wysokiej klasy sprzęt fotograficzny. Choć dobrym aparatem można też robić słabe zdjęcia, sprzęt w fotografii reportażowej jest podstawą. Warto również zapytać czy wybrany fotograf ślubny posiada zapasowy sprzęt fotograficzny, w tym drugi aparat, kilka obiektywów, karty pamięci, akumulatory i lampę błyskową. Warto pamiętać, że w życiu bywa różnie i nawet całkiem nowy i wydawałoby się sprawny aparat potrafi odmówić współpracy w najmniej spodziewanej chwili. 

Pytanie nr 4 – Czy fotograf ślubny odbył kurs liturgiczny?

Jeśli w świątyni, w której odbywa się ślub wymagane jest zaświadczenie o odbytym kursie liturgicznym, wybrany fotograf ślubny powinien takie bezwzględnie posiadać. Oczywiście nie każdy ksiądz tego wymaga, ale warto zdecydować się na fotografa, który odbył taki kurs. Profesjonalny fotograf ślubny powinien też wiedzieć, których momentów ceremonii lepiej nie fotografować, albo gdzie nie wchodzić. Warto pamiętać, że ślubny fotograf, który przeszkadza podczas mszy, to mało przyjemny przypadek. Właśnie dlatego warto zdecydować się na profesjonalistę, który ma doświadczenie i potrafi wykonywać swoją pracę przez nikogo niezauważony

Dodaj komentarz