Jak prawidłowo dobrać projekt domu?

Jak prawidłowo dobrać projekt domu?
projekt domu

Budowa własnego domu zawsze zaczyna się od wyboru odpowiedniego projektu. Trzeba tutaj przyznać, iż nie jest to łatwym zadaniem. Dodatkowym utrudnieniem jest ogromna wręcz ilość gotowych projektów, pomiędzy którymi możemy dowolnie wybierać. Projektu domów z garażem i bez, z poddaszem, porterowe, piętrowe, bliźniaki i szeregowe. Dość trudno się w tym wszystkim połapać, a co gorsza wybrać projekt, który będzie odpowiadać nam pod każdym względem. Zbyt często ulegamy tutaj także presji i decydujemy się zupełnie niepotrzebnie na zbyt wielki i przestronny dom. Tutaj należy w pierwszej kolejności, dość precyzyjnie określić swoje potrzeby, a dopiero potem wybierać konkretne projekty domów.

Prawidłowe określenie swoich potrzeb.

Najważniejszą kwestią, która przyczyni się do poprawnego wyboru projektu domu, będzie określenie swoich potrzeb. Chodzi nam głównie o kwestię konstrukcyjną domu, oraz metraż jego powierzchni użytkowej. Prawidłowy wybór pozwoli nam zoptymalizować koszty budowy domu. W końcu będziemy budować dom o takiej powierzchni, jaka jest nam absolutnie niezbędna. To ważne, bowiem każdy kolejny metr kwadratowy to kilka tysięcy złotych kosztów. Jeśli zaś metry te są nam niepotrzebne, to wydajemy pieniądze zupełnie niepotrzebnie. Należy więc precyzyjnie określić kilka bardzo istotnych kwestii, a będą to po kolei:

• Ilość pomieszczeń sypialnych – powinna odpowiadać naszym potrzebom. Tak aby każdy z domowników, członków rodziny, miał nieco prywatności.

• Powierzchnia przestrzeni dziennej – to chyba jeden z najważniejszych aspektów. W wielu projektach, niestety salon zajmuje większą część domu. Jest to nie zawsze korzystne. czasami po prostu nie korzystamy z tej części często, a to sprawia, iż 40 m2 będzie zupełnie nieużywane. Powierzchnia salonu powinna być dopasowana do naszych potrzeb.

• Pomieszczenia użytkowe – kuchnia i łazienka. Jeśli chodzi o łazienkę to warto zwrócić uwagę, iż w wielu projektach jest ona bardzo mała. Nie zawsze jest to korzystne. Warto sobie tutaj określić minimalne wymiary pomieszczeń takich jak właśnie kuchnia i łazienka.

Określając powyższe kwestie, już będzie mogli sobie wstępnie naszkicować projekt domu, jaki nam w tym przypadku odpowiada. Dzięki tym informacjom, przeglądając dostępne na rynku projekty domów będziemy mogli od razu niektóre z nich wykreślić z listy naszych zainteresowań.

Na jakie jeszcze kwestie należy zwrócić uwagę?

Oczywiście kwestie dotyczące metrażu pomieszczeń i całego domu są bardzo ważne. Jednakże nie jedyne. Bardzo istotne będą także kwestie nieco bardziej technologiczne. Obecnie powinny nas interesować przede wszystkim projekty domów energooszczędnych a wręcz nawet pasywnych. Są to bowiem budynki, które będą zapewniać nam niskie koszty eksploatacji w przyszłości. To także kwestia bardzo ważna. Co prawda budynek pasywny będzie dla nas droższy z budowie, jednakże praktycznie zerowe koszty eksploatacji będą tutaj wystarczającą rekompensatą.

Dodaj komentarz