Dlaczego warto dbać o higienę umysłu?

Dlaczego warto dbać o higienę umysłu?

Higienę kojarzy się zazwyczaj z utrzymywaniem czystości ciała czy domu. Człowiek czuje się lepiej, kiedy jest zadbany i przebywa w pomieszczeniu, w którym zachowany jest porządek. Mimo to jest jeszcze jedno miejsce, które wymaga pielęgnacji. To ludzki umysł. Jak zapewnić mu należytą higienę?

Higiena umysłu jest tak samo ważna, jak czystość ciała

Co prawda umysłu nie wyczyści się żadnymi środkami dostępnymi w sklepach, za to można mu zagwarantować czystość w inny sposób – zwracając uwagę na jakość myśli i wyobrażeń. Niestety, przez większość czasu ludzie myślą w negatywny sposób. Mają złe mniemanie o sobie i innych, często krytykują i wykazują fatalną skłonność do postrzegania wszystkiego w ciemnych barwach.

Problem w tym, że to nie czynniki zewnętrzne są odpowiedzialne za stan ich umysłu, tylko oni sami. Ich nieświadomość tego faktu przyczynia się do powtarzania ciągle tych samych wzorców. Dlatego rezultaty, jakie otrzymują w życiu, nigdy ich nie zadowalają. Żeby zmienić ten stan rzeczy, trzeba zwrócić się ku własnemu wnętrzu.

Umysł jest bardzo pracowity. Praktycznie cały czas jest czymś zajęty i nie robi sobie przerw. Niestety, większość ludzi nie przygląda się bliżej własnym myślom i nawet nie stara się kwestionować tych negatywnych. Niekontrolowane przelatują przez umysł w niezliczonej liczbie dziennie, mając bezpośredni wpływ na działania człowieka – na jego słowa i czyny. Z kolei świadome przyglądanie się im i rozpatrywanie ich przydatności stwarza doskonałą okazję do ich zmiany i wybierania tych, które nam służą.

Co zrobić, żeby zachować umysł w czystości?

Szkodliwe nawyki, niewłaściwe przekonania czy niska samoocena to nic innego, jak zbiór myśli i wyobrażeń stworzonych przez umysł. Zrozumienie, że nie przyszły one z zewnątrz, tylko z wewnątrz, to pierwszy krok do zainicjowania zmian. Na początku najlepiej zacząć się im przyglądać. Skupianie się na tej czynności może okazać się krótkotrwałe i często się o tym zapomni, lecz nie to jest istotne.

Im częściej się to robi, nawet krótko, zaczyna tworzyć się nowy nawyk, który z czasem zacznie przynosić rezultaty w postaci dłuższych okresów obserwacji i bardziej świadomego przyglądania się myślom. To z kolei prowadzi prosto do kolejnej korzyści – nadawania kierunku, w którym mają podążać umysł i myśli. On i tak jest zajęty przez cały dzień, więc. jeśli już musi być czymś zaabsorbowany, to niech rozważa pozytywne myśli, pomysły i wyobrażenia. To rozwija, a umysł jest niezwykle kreatywnym narzędziem. Dlatego dobrze zasiać w nim wartościowe idee.

Obserwując umysł, wskazane jest też ignorowanie negatywnych myśli. Jeśli już się pojawią, to nie można przywiązywać się do nich. Im obojętniejsze nimi zainteresowanie, tym szybciej one odejdą. Można się im przyjrzeć, puścić je dalej i zastąpić pozytywnymi. Dzięki temu człowiek jest obserwatorem, a nie głównym uczestnikiem zamętu, który powodowany jest przez negatywne myślenie.

Pielęgnowany umysł to klucz do lepszego i zdrowszego życia

Od zarania dziejów najwięksi filozofowie i duchowi przywódcy wskazują umysł jako źródło ludzkiego szczęścia lub cierpienia. To w nim mają początek albo wielkie idee, albo niszczące. Od człowieka zależy, co wybierze. Do niego i nikogo innego należy ta decyzja.

Świadoma pielęgnacja umysłu i pilnowanie go przed negatywnymi myślami i wpływami przyniesie dużo korzyści w postaci dobrych pomysłów, kreatywności i pozytywnego spojrzenia na rzeczywistość i świat. Umysł to potęga, a osoba, która wie, jak o niego dbać i jak właściwie go używać zyska najwięcej.

Dodaj komentarz