Czytanie książek – dlaczego warto to robić?

Czytanie książek – dlaczego warto to robić?
Czytanie książek

Czytanie książek jest zajęciem, które w dzisiejszych czasach nie jest zbyt popularne. Tradycyjne, papierowe egzemplarze zostały wyparte przez internet, blogi oraz filmiki. Ludzie o wiele chętniej sięgają obecnie po elektronikę, a duża część Polaków przyznaje, że nie czyta wcale lub jedynie 1-2 książki w ciągu roku. Warto jednak znać korzyści, jakie przynosi regularne czytanie. Zobacz, dlaczego warto to robić i jak szybko można dostrzec pozytywy czasu spędzonego nad książką.

Czytanie dobrze działa na nasz mózg

Czytanie to zajęcie, które bardzo mocno angażuje do pracy nasz mózg. Podczas wykonywania tej czynności tworzymy w głowie historię, obrazy oraz cały czas skupiamy się na słowach, które widzimy. Musimy zapamiętywać szczegóły opowieści oraz przyswajać informacje, które są zawarte w tekście. Podczas czytania nasze szare komórki pracują na zwiększonych obrotach, co działa na nie niezwykle korzystnie. Poprzez czytanie książek można poprawić swoją pamięć oraz uczyć się nowych rzeczy.

Osoby, które regularnie czytają książki, mają bogatsze słownictwo, rzadziej popełniają błędy ortograficzne i interpunkcyjne, a także mają przydatną wiedzę z wielu dziedzin. W zależności od tego, czego chcesz się nauczyć, możesz wybierać spośród wielu gatunków literatury. Mogą to być książki motywacyjne, psychologiczne lub branżowe. Wiedza w nich zawarta jest w większości przypadków prawdziwa, w przeciwieństwie do informacji, które można znaleźć bardzo często w internecie. Książki są doskonałym źródłem wiedzy z wielu różnych dziedzin.

Ułatwiają zasypianie

Wiele osób ma tendencje do tego, aby chwilę przed snem przeglądać media społecznościowe lub oglądać telewizję. Niestety nie są to rzeczy, które wspomagają wyciszenie przed snem i mogą być źródłem problemów z zasypianiem. Niebieskie światło, które emitują ekrany smartfonów i komputerów sprawia, że nasz organizm myśli, że nadal jest jasno i nie jest to dobra pora na sen. Osoby, które są na nie nadwrażliwe, nie powinny więc dostarczać sobie dużej dawki elektroniki przed snem. Może to powodować duże kłopoty z zaśnięciem a w niektórych przypadkach nawet bezsenność.

Wystarczy, że przez pół godziny lub godzinę przed snem zaczniesz czytać książkę. Pozwoli Ci się ona odprężyć i ułatwi Ci zaśnięcie. Koniecznie musisz tego spróbować, jeśli do tej pory po położeniu się do łóżka kręciłeś się jeszcze przez dłuższy czas, próbując zasnąć. Czytanie jest odprężające, szczególnie jeśli wybierzesz odpowiednią książkę – kryminał niekoniecznie może sprawdzić się jako książka „do poduszki”.

Dodaj komentarz