Czym jest mapa marzeń i czy warto ją stworzyć?

Czym jest mapa marzeń i czy warto ją stworzyć?
mapa marzeń

Każdemu zdarzyło się z pewnością odłożyć coś wcześniej zaplanowanego na później, ponieważ po prostu straciło się na to chęć czy ochotę. Tak zwany słomiany zapał często sprawia, że bardzo ambitne plany (na przykład ustalane na nowy rok kalendarzowy) szybko przechodzą w zapomnienie. Później sami jesteśmy na siebie źli, że tak łatwo się poddaliśmy, ale po prostu nie jesteśmy w stanie się zmusić do działania. Ciekawym narzędziem, które może pomóc nam się zmotywować, a potem tą motywację utrzymać jest mapa marzeń. Tylko czym ona właściwie jest i jak ją wykonać?

Czym jest mapa marzeń?

Mapa ta jest wizualnym przedstawieniem naszych celów, pragnień i dążeń. Dla każdego może wyglądać inaczej, w zależności od tego, jakie mamy marzenia i jak chcemy je spełnić. Mogłoby się wydawać, że jest to rozwiązanie dla dzieci, a nie poważnych osób dorosłych. Mimo to trzeba pamiętać, że to co widzimy, czy chcemy tego czy nie, ma na nas bardzo duży efekt. Co innego fantazjować o świetnej sylwetce, a co innego codziennie po przebudzeniu widzieć na naszej mapie zdjęcia osób, których wygląd chcielibyśmy emulować. Jest to wbrew pozorom bardzo skuteczna metoda, która w większości przypadków powinna przynieść pozytywne rezultaty. Z pewnością będziemy czuli znacznie mniejsze zniechęcenie i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że szybko zapomnimy o swoich postanowieniach i porzucimy ustalone plany.

Jak stworzyć taką mapę?

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na to, jak zrobić idealną mapę marzeń. Na pewno powinniśmy pamiętać o jak największej ilości zdjęć i innych elementów graficznych, które będą na nas działać motywująco. To, jak duża będzie mapa czy ile przedmiotów będzie zawierać zależy tylko od nas i naszej kreatywności. Jeśli zupełnie nie mamy pomysłu, jak się za nią zabrać, zawsze możemy skorzystać z jednego z dostępnych w Internecie wzorów lub zainspirować się mapą opublikowaną przez kogoś innego. Warto jednak wziąć pod uwagę, że to co działa na jedną osobę, niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem dla drugiej.

Czy warto stworzyć własną mapę marzeń?

Nic nie ma stuprocentowej skuteczności, nie może jej mieć więc również to rozwiązanie. Jednak nie bez powodu jest to coraz popularniejsza opcja, którą wielu sobie bardzo chwali i poleca. Z pewnością nie zaszkodzi spróbować, ponieważ nie jest to coś bardzo wymagającego czy czasochłonnego. W razie czego można przecież zrezygnować, chociaż oczywiście warto najpierw dać tej mapie przez jakiś czas szansę i nie oczekiwać efektów błyskawicznie.

Mapa marzeń mogłaby się wydawać infantylna, ale wbrew pozorom wcale taka nie jest. Wizualne przedstawienie swoich marzeń to prosty koncept, co nie oznacza od razu, że nie ma on prawa działać.

Dodaj komentarz