Żółtaczka – objawy i leczenie

Żółtaczka – objawy i leczenie

Żółtaczka jest chorobą, w której występuje niedrożność przepływu żółci z wątroby. Powoduje to przepełnienia żółci i jej produktów ubocznych do krwi i wydalania żółci z organizmu jest niekompletny. Żółć zawiera wiele, z których jedna jest bilirubina, pigment pochodzące od martwych czerwonych krwinek produktów ubocznych. Bilirubina jest żółty, a to daje charakterystyczny żółty kolor żółtaczki w skórę, oczy i błony śluzowe. Objawy żółtaczki zawierają żółte oczy i skórę, ból brzucha i gorączka.

Każdy rodzaj przeszkody, która blokuje przepływ żółci z wątroby może powodować żółtaczką. Najczęściej żółciowych tworzyć blokadę. Inną przyczyną niedrożności obejmują stany zapalne, guzy, uraz, raka trzustki, zwężenie dróg żółciowych, oraz zaburzenia strukturalne obecne w chwili narodzin.

Oznaki i objawy żółtaczki różnić w zależności od kompletności blokady, a przebieg choroby różni się u poszczególnych osób. Niektóre osoby z żółtaczką może nie mieć żadnych objawów na początku, ale jeśli choroba ustąpi, mogą mieć silny ból brzucha, gorączka, nudności i wymioty. Może również wystąpić pełna blokada, stwarzające ryzyko zakażenia prowadzące do uszkodzenia wątroby i pęcherzyka żółciowego. Na szczęście, w większości przypadków, żółtaczka można leczyć z płynami dożylnymi, antybiotyki, chirurgiczne usunięcie niedrożności.

Nieleczona żółtaczka może prowadzić do poważnych infekcji, który rozprzestrzenia się na inne części ciała. Szukajcie natychmiastowej pomocy lekarskiej (zadzwoń 911) za poważne objawy, takie jak wysoka gorączka (powyżej 101 stopni Celsjusza), silny ból brzucha, obrzęk brzucha i nudności z lub bez wymiotów.

Zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli pacjent jest leczony z żółtaczką, ale łagodne objawy nawracają lub są trwałe.

PRZYCZYNY
Co powoduje żółtaczką?

Żółtaczka jest chorobą, w której występuje niedrożność przepływu żółci z wątroby. Powoduje to przepełnienia żółci i jej produktów ubocznych do krwi i wydalania żółci z organizmu jest niekompletny. Bilirubiny, składnik żółci, jest żółty, co daje charakterystyczny żółty wygląd żółtaczka skóry, oczu i błon śluzowych…. Czytaj więcej o obturacyjnych przyczyn żółtaczka

ZABIEGI
Jak jest żółtaczka mechaniczna leczyć?

Twój pracownik służby zdrowia może opracować plan leczenia dostosowany do Twoich potrzeb. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać planu leczenia dla żółtaczką pomóc zminimalizować objawy i zmniejszyć szansę na objawy powtarzające się w czasie…. Czytaj więcej o terapii obturacyjnych żółtaczka

Dodaj komentarz