Wszystko co musisz wiedzieć o zabiegach u stomatologa

Wszystko co musisz wiedzieć o zabiegach u stomatologa

Jeśli już masz zdrowe, piękne, białe, proste zęby to wcale nie znaczy, że nie musisz chodzić do stomatologa. Bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne mające na celu sprawdzenie:
czy wypełnienia, które masz są szczelne i czy nie powstaje pod nimi wtórna próchnica
czy nie masz nowych ubytków
czy masz zdrowe dziąsła
czy na twoich zębach zgromadził się kamień i osad, który może być przyczyną próchnicy, chorób przyzębia i nieświeżego oddechu

Brak bólu wcale nie musi oznaczać braku choroby. Czasem zęby obumierają bezboleśnie i pacjent nie wie, że ma martwy ząb. Stomatolog może to stwierdzić na podstawie badania klinicznego i radiologicznego. Częstotliwość wizyt kontrolnych ustala stomatolog na podstawie jakości twoich zębów. Jeśli są one mocne wizyty wyznaczane są co 6-12 miesięcy, jeśli słabe co 3-6 mies. W trakcie tych wizyt wykonuje się w miarę potrzeby zabiegi profilaktyczne mające na celu usunięcie osadu i złogów nazębnych oraz fluoryzację.

Jeśli masz zdrowe, piękne, proste zęby, ale uważasz, że są zbyt żółte, szare lub beżowe możesz je wybielić poprawiając sobie zarówno uśmiech jak i humor. Istnieje kilka metod wybielania. W mojej praktyce stosuję dwie: wybielanie w gabinecie oraz wybielanie metodą nakładkową przez pacjenta w domu. Stosuję kilka sprawdzonych preparatów różniących się składnikiem wybielającym i jego procentowością. W zależności od tego różni się czas wybielania. Z moich obserwacji wynika, że lepszą metodą, dającą długotrwały i bardziej spektakularny efekt wybielania jest metoda nakładkowa.

Jak każdy zabieg stomatologiczny wybielanie niesie ze sobą możliwość powikłań takich jak nadwrażliwość zębów i dziąseł. Nadwrażliwość mija zazwyczaj po zaprzestaniu wybielania, jeśli jest bardzo nasilona stosuje się odpowiednie środki znoszące nadwrażliwość. Zawsze przy wystąpieniu niepokojących objawów należy się skontaktować ze stomatologiem. Jednym z powikłań może być też niewybielenie bądź niedostateczne wybielenie się zębów. Do takiej sytuacji może dojść, jeśli przebarwienia zębów są spowodowane stosowaniem w dzieciństwie niektórych leków np. tetracyklin, bądź zęby nie są podatne na wybielanie zastosowanym środkiem – można wówczas na życzenie pacjenta zabieg powtórzyć, wykorzystując inny preparat. Jeśli jesteś zdecydowany na wybielanie, musisz pamiętać o tym, że wypełnienia nie wybielają się, dlatego trzeba je wymienić dopiero około dwa tygodnie po wybielaniu, kiedy ustali się kolor zębów. Nie trzeba wymieniać wszystkich wypełnień, tylko te w odcinku estetycznym.

Jeśli masz wadę zgryzu i chcesz wyprostować zęby, najpierw musisz skonsultować się z ortodontą, potem przed założeniem aparatu wyleczyć zęby oraz usunąć osad i kamień. Dlaczego najpierw konsultacja ortodontyczna, a potem leczenie? Dlatego, że czasem ortodonta zaleca usunięcie niektórych zębów, więc nie trzeba ich leczyć. Jeśli masz niewielką wadę zgryzu np. skrzywione zęby przednie, szczątkowe boczne siekacze – dwójki można „wyprostować” za pomocą koron, licówek kompozytowych lub ceramicznych.

Jeśli masz zęby chore, przebarwione, nie jesteś zadowolony z ich kształtu umów się na konsultację, bo potrzebujesz indywidualnej oceny i ustalenia planu leczenia, gdyż twój problem zazwyczaj można rozwiązać na kilka sposobów. Trzeba dostosować plan do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Do każdego zabiegu stomatologicznego istnieją wskazania bądź przeciwwskazania i każdy jest obarczony możliwością powikłań, o czym każdy pacjent powinien być poinformowany. Trzeba także uświadomić sobie, że używamy zębów 24 godziny/dobę, przez co podlegają one ciągłemu urazowi, bo gryziemy, zgrzytamy, zaciskamy. W związku z tym, żadne wypełnienie czy uzupełnienie protetyczne nie jest wieczne i po jakiś czasie należy je wymienić.

Powikłaniem leczenia zachowawczego, czyli leczenia „zwykłej” próchnicy może być leczenie kanałowe (endodontyczne), nawet wtedy, kiedy ząb przed leczeniem nie bolał. Dochodzi do niego wówczas, gdy w zębie jest głęboka próchnica. Innym powikłaniem może być nadwrażliwość pozabiegowa, objawiająca się bólem przy nagryzaniu. Trzeba ją jednak zróżnicować z bólem na nagryzanie związanym ze zgorzelą miazgi lub za wysokim wypełnieniem. Powikłaniem jest także odłamanie guzka lub ściany zęba, w sytuacji, gdy ząb był bardzo zniszczony próchnicą i/lub miał duże wypełnienie.

Powikłaniem podczas leczenia endodontycznego może być złamanie narzędzia w kanale, perforacja dna komory zęba, bądź perforacja korzenia. Po wyleczeniu zęba mogą po jakimś czasie mogą powstać zmiany okołowierzchołkowe, czyli miejscowe zapalenie kości. Trzeba wtedy ponownie przeleczyć ząb kanałowo, czyli dokonać rewizji leczenia endodontycznego. Leczenie takie jest zazwyczaj leczeniem długotrwałym, polegającym na wymianie raz w miesiącu opatrunku w kanałach. Można skrócić leczenie stosując metodę chirurgiczną, czyli resekcję wierzchołka korzenia zęba. Jestem jednak zdania, że zawsze przy zmianach okołowierzchołkowych trzeba ponownie przeleczyć ząb kanałowo, a dopiero potem zrobić resekcję wierzchołka korzenia. (Dlaczego? Dlatego, że zmiany okołowierzchołkowe powstają na skutek obecności bakterii w kanale, a sam zabieg resekcji usuwa tylko skutek, a nie przyczynę. Bakterie pozostają w kanale. Efektem może być ponowne pojawienie się zmian.) Poza tym uważam, że leczenie chirurgiczne zawsze powinno być ostatecznością.

Dużym problemem jest wystąpienie zmian okołowierzołkowych w zębie leczonym protetycznie, czyli w zębie zaopatrzonym koroną protetyczną lub wkładem koronowo-korzeniowym i koroną. Jeśli uzupełnienie protetyczne jest wykonane prawidłowo, a ząb jest zaopatrzony jedynie koroną, można przeleczyć ząb robiąc otwór trepanacyjny przez koronę, a pod koniec leczenia zamknąć otwór za pomocą materiału kompozycyjnego, czyli materiałem do wypełnień. Jeśli ząb jest zaopatrzony koroną i wkładem koronowo-korzeniowym można warunkowo wykonać resekcję wierzchołka korzenia, jednak trzeba się wówczas liczyć z nawrotem zmian. Jeśli uzupełnienie protetyczne jest do wymiany, należy je usunąć, co jest opatrzone ryzykiem związanym z pęknięciem korzenia, wtedy pozostaje nam ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Brak pojedynczego zęba można uzupełnić za pomocą implantu lub mostu.

Dodaj komentarz