Rodzaje płynów do ust i ich działanie

Rodzaje płynów do ust i ich działanie

Płyn do płukania jamy ustnej pomaga utrzymać zdrowe zęby i dziąsła. Usuwa bakterie, kamień nazębny, nadaje świeży oddech. Na rynku można znaleźć wiele różnych płynów od wielu producentów, z odmiennymi właściwościami. Zastanawiasz się, który płyn do płukania jamy ustnej będzie najlepszy? Przeczytaj nasz artykuł i dokonaj najlepszego wyboru!  

Płyny wybielające

Jak sama nazwa wskazuje takie płyny wspomagają wybielanie zębów. Usuwają naloty i przebarwienia powstałe na zębach. Pozwalają utrzymać efekty profesjonalnego wybielania zębów, który można osiągnąć w gabinecie stomatologicznym.

Płyny do nadwrażliwych zębów

Takie płyny nie zawierają alkoholu, posiadają właściwości łagodzące ból zębów i dziąseł. W skład takich płynów  wchodzą substancje, które zamykają kanaliki zębowe, a także chronią odsłonięte szyjki zębów.

Płyny odświeżające oddech

Płyny te są przeznaczone dla osób, które zmagają się z nieprzyjemnym zapachem z ust. Zawierają specjalne olejki roślinne (np. z eukaliptusa, cytryny, mięty) oraz środki antyseptyczne, które wzmacniają działanie substancji naturalnych. Bardzo często takie płyny można znaleźć jako „6 w 1”, czyli oprócz odświeżenia oddechu będą posiadały inne właściwości, takie jak na przykład zwalczanie kamienia nazębnego, wybielanie.

Sprawdź: Halitoza – przyczyny, objawy leczenie

Płyny usuwające kamień nazębny

Te płyny redukują powstawanie kamienia nazębnego , dzięki czemu zwalczają powstawanie próchnicy i chorób dziąseł. Zawierają m.in. fluorek cynawy, który usuwa wszystkie bakterie oraz zapobiega osadzaniu się nalotu na zębach.

Płyny zwalczające choroby zębów i dziąseł 

Wspomagają walkę z chorobami takimi jak na przykład parodontoza. Mają właściwości odkażające i leczące stany zapalne. Dodatkowo takie płyny zapobiegają krwawieniu dziąseł, odświeżają oddech. Zawierają substancje naturalne (wyciągi z ziół, na przykład z szałwii), które są przeciwzapalne.

Płyny dla dzieci i nastolatków

Możemy znaleźć także specjalne płyny przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Nie zawierają one alkoholu (ten ma dodatkowo właściwości odkażające) i są zalecane już od 6. roku życia. Takie płyny do płukania jamy ustnej mają różne kolory i smaki, a także specjalne dozowniki, pozwalające wziąć potrzebną ilość płynu. Dodatkowo posiadają łagodniejszy smak i niższe stężenia.

Płyn do płukania jamy ustnej – podsumowanie

Płyny do płukania są bardzo ważne przy codziennej higienie jamy ustnej. Wspomogą efekty, które daje szczotkowanie i nitkowanie zębów. Płyny zwalczają bakterie, próchnicę, nadają świeży oddech, zapobiegają powstawaniu różnych chorób zębów i dziąseł. Powinniśmy ich używać dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Jamę ustną należy płukać przez około 30 sekund. Warto jest także wybrać płyn dostosowany do naszych problemów, po to aby jego działanie było skuteczne i przynosiło pożądane efekty.

Dodaj komentarz