Miód pszczeli – ponadczasowe, płynne szczęście!

Miód pszczeli – ponadczasowe, płynne szczęście!

Miód nie tylko wzbogaca smak przygotowanych przez nas potraw, lecz także przyczynia się do dbania o zdrowie. Co więcej, jest polecany w przypadku wielu dolegliwości i chorób. To naturalny i pyszny dodatek do niemalże wszystkiego. Czy każdy może spożywać ten produkt? Czy miód pszczeli zachowuje swoje właściwości w wysokich temperaturach? Przekonajmy się sami!

Miód jako dodatek do napojów

Kto z nas nie słyszał o zimowej herbacie lub mleku z miodem? To przepyszne i całkiem zdrowe napoje, jednakże nie można zapomnieć o jednej ważnej rzeczy. Miód pszczeli traci swoje właściwości w wysokich temperaturach. Dlatego by cieszyć się jego zdrowotnymi mocami, takimi jak działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, należy najpierw ostudzić napój. Herbatę zimową z imbirem, tymiankiem oraz innymi dodatkami pozostawiamy do wystygnięcia. Najlepiej by napój nie był cieplejszy niż 40 stopni Celsjusza. Taka sama zasada dotyczy mleka. Dzięki temu nasze napoje wpłyną pozytywnie nie tylko na doznania smakowe, lecz także na nasze zdrowie.

Jak jedna łyżeczka miodu przed snem może wpłynąć na zdrowie?

Okazuje się, że już jedna łyżeczka miodu przed snem, spożywana regularnie może pozytywnie wpływać na zdrowie. Przykładowo może:

  1. Wspomagać pamięć, gdyż zawarte w miodzie składniki wpływają pozytywnie na pracę mózgu.
  2. Wspomagać układ pokarmowy, dzięki silnym właściwościom antytoksycznym oraz antyseptycznym.
  3. Poprawiać jakość snu.
  4. Poprawiać cerę, gdyż miód wpływa na nią wygładzająco i odmładzająco.
  5. Utrzymywać pożądaną wagę, ponieważ wpływa na wzmożenie metabolizmu.

Miód a ciąża, miód a alergia

Kobiety w prawidłowo przebiegającej ciąży mogą ze spokojem spożywać miód. Jedynie w przypadku kobiet z cukrzycą ciążową jest to niewskazane z uwagi na wysoki indeks glikemiczny miodu. Podczas karmienia w pierwszych miesiącach życia dziecka, świeżo upieczone mamy muszą nieco uważać z miodem, gdyż może uczulać. Dotyczy to szczególnie kobiet, które odnotowały alergię na pyłki kwiatów bądź traw. W przypadku alergików, miód może (lecz nie musi) uczulać. Ze względów bezpieczeństwa lepiej spożywać miody spadziowe lub gryczane, a rezygnować z wielokwiatowych. W większości przypadków nie ma potrzeby, aby całkowicie zaprzestać spożywania miodu.

Czy miód jest dobry na włosy?

Doskonałym sposobem na naturalną poprawę stanu włosów jest stworzenie własnej maseczki. Miodowa maseczka na włosy to dość popularny sposób pielęgnacji. Kobiety z suchymi włosami oraz te, które często korzystają ze stylizacji na gorąco, mogą stworzyć maskę, w której wymieszają miód pszczeli oraz awokado. To doskonałe nawilżenie i odżywienie zniszczonych kosmyków. Co więcej, efekty stosowania miodu na włosy utrzymują się znacznie dłużej niż po korzystaniu ze sklepowych zamienników.

 

Dodaj komentarz