Kiszonki, czyli niedoceniane źródło zdrowia

Kiszonki, czyli niedoceniane źródło zdrowia

Kiszone warzywa były w naszych kuchnia od wielu lat. Najpopularniejsza i wszystkim znana kapusta kiszona jest królową w wielu domach. Oprócz tego kiszone ogórki, które sprawdzają się jedzone samodzielnie lub jako dodatek do smacznych sałatek czy koreczków. W ostatnim czasie jednak coraz więcej mówi się o kiszonkach i o ich doskonałych właściwościach. Posiadają bardzo dużą ilość witamin, które powinny być w każdej diecie. Chcąc utrzymać zdrowie w dobrej kondycji, należy wprowadzić do codziennej diety kiszone warzywa. Zamiast kupować gotowe kiszonki, sprawdź, w jaki sposób łatwo wykonać je samodzielnie w domu.

Osoby posiadające problemy ze zdrowiem powinny jak najszybciej zaprzyjaźnić się z kiszonkami. Są one często nazywane naturalnym probiotykiem. Dzięki nim można w łatwy sposób poprawić kondycję swojego zdrowia, a także uniknąć częstych infekcji, przeziębień i chorób. Kiszonki świetnie działają również na jelita! Są naturalnym środkiem przeciwgrzybicznym, a więcej idealnie sprawdzają się jako naturalny sposób na poprawę zdrowia. Polują je również osoby na diecie, ponieważ kiszone warzywa, które fermentują, tracą kalorie. Co zatem stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić je do diety?

Jakie witaminy występują w kiszonkach?

We wszystkich kiszonych warzywach występują witaminy, które potrzebne są w urozmaiconej diecie. Są to w większości witaminy z grupy B, czyli B1, B2, B3. To także źródło witamin takich jak C, E, K czy A. W kiszonkach jest też sporo magnezu, potasu i fosforu. Tak samo, jak w świeżych warzywach, kiszonki dostarczają również sporo witaminy C.

Warzywa, które nadają się do kiszenia

Najpopularniejsze warzywa do kiszenia, to oczywiście kapusta i ogórki. Jednak coraz częściej w słoikach i naczyniach glinianych znaleźć można buraki, rzodkiewki, kalafior, marchewkę, a nawet fasolkę szparagową. Wszystkie te warzywa to doskonałe kiszonki, które świetnie sprawdzają się w codziennej diecie. Można je chrupać lub dodawać na kanapki. Kiszone warzywa to zatem nie tylko zdrowy dodatek, ale również spore urozmaicenie diety, które przyczynia się do poprawy zdrowia.

Warzywa kisi się bardzo łatwo i każdy może tego spróbować w swojej kuchni. Wystarczy odpowiednie naczynie lub słoik. Chcąc przygotować kiszone warzywa na dłużej, wystarczy dobrze zakręcić słoiki. Kisząc je w naczyniu glinianym lub szklanym, po zalaniu warzyw należy je dobrze docisnąć. Może to tego służyć ciężki kamień lub słoik wypełniony wodą. Długość kiszenia zależy od tego, w jakiej znajdą się one temperaturze. W cieplejszym pomieszczeniu kiszonki będę fermentowały szybciej.

Dobrze pamiętać o tym, aby nie wylewać wody z kiszonek. Ma ona tyle samo witamin, a świetnie sprawdza się do picia czy przygotowania zup np. ogórkowej.

Kiszone ogórki czy kapusta to tradycyjne przetwory Polaków. Walory prozdrowotne kiszonej są znane już od wieków, dlatego warto włączać je do codziennej diety. Co ważne, dania z kiszonkami są nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Warto poznać prozdrowotne właściwości fermentowanych warzyw oraz proste metody na ich przyrządzenie.

Kiszonki – właściwości

Kiszonki są popularne w kuchni polskiej i co ważne, przygotowuje się je w bardzo prosty sposób. Do kiszenia nadaje się kapusta biała i czerwona, ogórki, buraki, marchew, papryka kalafiory, a nawet owoce – cytryny, śliwki czy jabłka. Idealne są produkty zawierające dużą ilość cukru oraz wody. Kiszone warzywa są bogatym źródłem naturalnego kwasu mlekowego, który pobudza trawienie, pozwala na uzupełnienie mikroflory jelitowej “dobrymi”  bakteriami, a także zmniejsza poziom cholesterolu. Kiszonki zawierają spore ilości witaminy C, A, E, K oraz witamin z grupy B, a także magnez, fosfor i potas. Co ważne, witaminy przenikają z kiszonych warzyw również do soku, dlatego jego picie ma tak samo dobroczynne właściwości. Regularne spożywanie kiszonek korzystnie wpływa na budowanie odporności organizmu, jednak z racji wysokiej zawartości soli, nie można jeść kiszonek bez ograniczeń.

Jak przygotowywać kiszonki?

Przygotowanie kiszonych warzyw wcale nie jest trudne i nie wymaga to specjalnych umiejętności kulinarnych. Kisić można świeże i dojrzałe warzywa, które należy dokładnie umyć i umieścić je w kamionkowym garnku. Następnie warzywa zalewa się przegotowaną i mocno posoloną wodą. Przepisów jest wiele, dlatego warzywa można zalać zarówno gorącą, jak i przestudzoną wodą. Do kiszenia warto dodać przyprawy – koper, liść laurowy, ziele angielskie, gorczycę i czosnek – dzięki temu kiszonki i ich sok będą miały pyszny smak i cudowny aromat. Pierwsze trzy dni kiszenia powinny odbywać się w temperaturze 15-21 stopni Celsjusza, po tym czasie można przenieść kiszonki w chłodniejsze miejsce.

Jak często spożywać kiszonki?

Kiszonki są bardzo zdrowe, dlatego można jeść je praktycznie każdego dnia. Problemem jest jednak wysoka zawartość soli w produkcie, szczególnie że kiszonki najlepiej jest spożywać na surowo. Z tego powodu warto zachować umiar – jeśli zjemy kilka ogórków czy odrobinę kapusty kiszonej, nic się nie stanie. Co dzień można spożyć też 0,5-1 szklanki kiszonego soku np. z buraków. Nie powinniśmy jednak spożywać każdego dnia bardzo dużych ilości kiszonych warzyw, ewentualnie jeśli dodajemy je do sałatek czy innych potraw, możemy jednocześnie ograniczyć ich solenie. Z kiszonkami powinny uważać w szczególności osoby chorujące na nadciśnienie.
Zdrowe odżywianie ostatnio mocno wbiło się w świadomość społeczeństwa. Dostosowanie odpowiedniej diety, wykorzystanie naturalnych i zdrowych składników, jak również tworzenie pełnowartościowych posiłków wspomaga pracę całego organizmu, poprawia wygląd i sylwetkę oraz znacząco wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne konsumentów. Jakie składniki odżywcze zapewniają zdrowe odżywianie? Czym charakteryzują się kiszone warzywa? Jakie posiadają właściwości?

Składniki odżywcze zapewniające zdrową i dostosowaną dietę

Ówczesny rynek doje możliwość pozyskiwania wielu rodzajów składników, pochodzących nawet z upraw dalekich krajów. Odpowiednio dobrane elementy żywienia zapewniają sukces podczas walki z otyłością, powstawaniem wielu chorób cywilizacyjnych oraz psychicznych. Do najbardziej pożądanych składników, zapewniających dostateczny bilans energetyczny, odżywczy czy smakowy należą przede wszystkim:

kiszone warzywa,
migdały,
morele,
awokado,
brokuły,
ziarna pszenicy,
wiele innych.
Kiszone warzywa – samo zdrowie

Kiszonki to niewątpliwie specjał polskiej kuchni. Dzięki tego rodzaju przetwarzaniu produktów możliwe jest długotrwale przechowywanie ich, jak również wydobycie ze składników wielu pozytywnych i korzystnych właściwości. Jakie właściwości posiadają kiszonki? Jakie działania wywołuje spożywanie tak przygotowanych warzyw? Czym one się charakteryzują?

Kiszone warzywa to prawdziwa skarbnica pożądanych i pełnowartościowych substancji odżywczych. Są nieocenionym źródłem wielu witamin i substancji pozytywnie wpływających na zdrowie człowieka. Ponadto produkty te są bardzo lubiane i smaczne, a spożywanie ich możliwe jest na surowe lub po przetworzeniu termicznym.

Do najważniejszy właściwości kiszonych warzyw należą:

wspomaganie odchudzania,
dostarczanie dobrych bakterii, wpływających na przemianę materii,
właściwości zachowawcze witaminę C podczas ukiszenia,
wspomaganie pracy układu nerwowego,
bogate źródło błonnika pokarmowego,
niskokaloryczność,
wiele innych.

Kiszonki – co warto przetworzyć?

Kiszenie warzyw może kojarzyć się z kilkom standardowymi sposobami i rodzajami produktów. Jednakże wiele mało popularnych substancji podczas kiszenia ujawnia prozdrowotne i korzystne właściwości. Najlepszymi warzywami do kiszenia są:

kapusta,
ogórki,
pomidory,
papryka,
buraki,
marchew,
brokuł, itp.

Ukiszone warzywa dostarczają organizmowi wiele energii, jak również dodają walorów smakowych przyrządzonym potrawom. Wiele z nich może znacząco zredukować niepotrzebną i uciążliwą tkankę tłuszczową, a także wspomóc proces samego odchudzania. Warzywa te, ponadto są źródłem witamin i minerałów. 

Dodaj komentarz