Dlaczego warto ćwiczyć Tai Chi? Poznaj zalety chińskiej gimnastyki

Dlaczego warto ćwiczyć Tai Chi? Poznaj zalety chińskiej gimnastyki

Wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję, koryguje postawę. To tylko kilka zalet, jakie niesie ze sobą wykonywanie ćwiczeń Tai Chi. Ten rodzaj chińskiej gimnastyki powstał w XIX wieku i choć jest to stosunkowo świeży ‘wynalazek’, to potwierdzone zostały jego dobroczynne wpływy na umysł i ciało. Na czym polega Tai Chi i jakie ma zalety? 

Tai Chi – chińska gimnastyka dla każdego 

Tai Chi wywodzi się ze sztuki rodziny Chen z wioski Chenjiagou w prowincji Henan. W pierwszych etapach ten rodzaj gimnastyki praktykowano głównie w klasztorach. Dopiero z czasem pojawił się w zwykłych chińskich domach. Współczesna forma Tai Chi została natomiast opracowana w latach 60. i 70. XX wieku. 

Chińska gimnastyka łączy w sobie elementy pracy fizycznej i umysłowej. Ćwiczenia mają poprawić zarówno naszą kondycję, jak i wzmocnić mięśnie. Co więcej, Tai Chi zawiera także techniki relaksacyjne, które niwelują stres i odprężają ciało oraz umysł. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń przynosi efekty w postaci wzmocnionego kręgosłupa, lepszej kondycji, poprawnej postury i poprawy wydolności oddechowej. 

Trening Tai Chi opiera się na pracy kręgosłupa, szczególnie jego dolnej części, która współcześnie jest najbardziej narażona na duże obciążenie. Możemy za to podziękować siedzącemu trybowi życia. Ćwiczenia jednak nie tylko wzmacniają kręgi, ale także uelastyczniają stawy, zmniejszają dolegliwości bólowe oraz poprawiają prawidłowego ułożenie kręgosłupa. 

Jakie zalety niesie ćwiczenie chińskiej gimnastyki 

Jak już wiesz, Tai Chi to bardzo dobra metoda na wzmocnienie kręgosłupa i poprawę kondycji. To jednak niejedyne zalety. Regularne treningi korzystnie wpływają na naszą fizjologię. Cały trening składa się z 108 ruchów, które płynnie przechodzą jeden w drugi. Ćwiczenia angażują całe ciało i wymagają skupienia. Dzięki temu Tai Chi poprawia koncentrację, pozwala się wyciszyć i zrelaksować. To bardzo ważna zaleta, ponieważ współczesne życie wiąże się z wieloma sytuacjami stresowymi. 

Co więcej, systematyczne treningi poprawiają krążenie i przyspieszają oddech. Tym samym regulują ciśnienie i stymulują krążenie limfy. Odpowiednio wykonywane treningi Tai Chi pomagają zachować zdrowy i młody wygląd. Korygują postawę i wzmacniają mięśnie głębokie. Dla wielu osób dużą zaletą Tai Chi jest zwiększenie świadomości ciała. Dzięki temu jesteś w stanie szybciej rozpoznać napięcia mięśniowe i kiedy się pojawiają. W efekcie możesz zmniejszyć ilość sytuacji stresowych i zapanować nad emocjami. 

Dodaj komentarz