Dlaczego wada zgryzu jest poważnym problemem?

Dlaczego wada zgryzu jest poważnym problemem?

Wiele osób, niestety, ignoruje wady zgryzu występujące u siebie lub swoich dzieci. Ludzie biorą je za coś normalnego, element specyficznej urody danej osoby – a tymczasem wad zgryzu absolutnie nie wolno lekceważyć. Mogą one mieć bowiem poważne konsekwencje w przyszłym życiu.

Wady zgryzu u dzieci – dlaczego leczenie należy wdrożyć jak najszybciej?

Naukowcy szacują, że z wadami zgryzu zmaga się blisko 60% społeczeństwa. U większości z nas problemy te są absolutnie niezauważalne i nie przeszkadzające w codziennym funkcjonowaniu. Czasem jednak wady zgryzu okazują się naprawdę poważne – a ważne jest to, że rozpoznać i wdrożyć leczenie można nawet u małego dziecka. Jeśli zaniechamy leczenia naszej pociechy, konsekwencje będą poważne.

 

Przede wszystkim – wady zgryzu stanowiły będą przeszkodę w spożywaniu niektórych rodzajów pokarmów, a nawet prawidłowej mowie. Kolejnym powodem, dla którego leczenie wady zgryzu należy wdrożyć na jak najwcześniejszym etapie jest fakt, że mogą one uniemożliwić właściwą higienę zębów, tym samym doprowadzając do powstania próchnicy oraz innych groźnych chorób. Kłopoty z żuciem i gryzieniem mogą zaś doprowadzić do rozwoju chorób przewodu pokarmowego. Oczywiście, posiadanie takiej wady to również problem natury estetycznej i psychologicznej – a psychika, jak wiadomo, u dzieci jest szczególnie krucha. Niestety, trzeba też przyznać, że dzieci o ewidentnych wadach zgryzu często są wyśmiewane i wyszydzane przez rówieśników, co dodatkowo pogłębia niekorzystny stan psychiczny.

Wady zgryzu u dorosłych – na leczenie nigdy nie jest za późno!

Co jednak w sytuacji, gdy to u nas występuje poważna wada zgryzu, a jesteśmy osobami od dawna już dorosłymi? Istnieje dobra wiadomość – leczenie wad zgryzu możliwe jest w każdym wieku, choć konieczna będzie konsultacja specjalistyczna. Ortodonta oceni stan zgryzu, przeprowadzi wywiad i zdecyduje o wprowadzeniu odpowiedniego leczenia.

Podobnie jak u dzieci, nieleczone wady zgryzu prowadzą do szeregu problemów. Powodują między innymi szybsze ścieranie się zębów, zmniejszając ich trwałość i prowadząc do powstawania groźnych chorób – mogą również powodować dolegliwości bólowe. To właśnie dlatego nie należy długo zastanawiać się nad wizytą u ortodonty.

Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach konsultacja ortodontyczna przebiega w komfortowych warunkach i jest całkowicie bezbolesna. Jej celem jest dobranie odpowiedniego aparatu ortodontycznego, który pomoże w przywróceniu właściwego funkcjonowania zgryzu i poprawi estetykę twarzy. Choć wady wykryte we wczesnym wieku leczy się łatwiej, współczesna ortodoncja jest w stanie skutecznie pomóc nawet i seniorom. Bogaty wybór możliwości leczenia sprawia, że do każdego pacjenta specjalista może dobrać odpowiednią terapię i wdrożyć ją tak szybko, jak to możliwe.

Konsultacji u ortodonty absolutnie nie należy się obawiać. Pomimo, że wady zgryzu są dla nas wstydliwym problemem – specjalista ten absolutnie nie postrzega ich tak samo. Każdy problem da się rozwiązać – w przypadku wad zgryzu wystarczy jedynie jak najszybsza  wizyta u specjalisty

Dodaj komentarz