Dieta sokowa, nazywana również dietą koktajlową lub juicingiem, została spopularyzowana już kilka lat temu – w głównej mierze przez celebrytów. Polega ona na oczyszczeniu organizmu z toksyn oraz utracie zbędnych kilogramów. Według producentów soków “służących do detoksu”, poprawia ona również wygląd skóry, wzmacnia włosy, poprawia samopoczucie oraz pomaga w pozbyciu się nadmiaru wody w organizmie. Pomimo że samo spożywanie soków ma pozytywny wpływ na zdrowie, dieta sokowa może okazać się niezbyt dobrym rozwiązaniem – dlaczego? Odpowiedź w tym artykule.
Spadek energii i sił witalnych
W trakcie trwania diety nie spożywa się żadnych pokarmów. Jeśli więc aktywność fizyczna stanowi ważny element codzienności danej osoby, może być ona pewna, że podczas stosowania diety sokowej odstaw ją na boczny tor. Dieta sokowa nie zawiera wszystkich składników potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Ze względu na jej niską kaloryczność, stosowanie jej może doprowadzić do sytuacji, w której człowiek nie będzie w stanie wykonać nawet krótkiego treningu – nawet najprostsze ćwiczenia będą sprawiały problem…
Notoryczne uczucie głodu
Jak już zostało wspomniane wcześniej, dieta sokowa charakteryzuje się niską kalorycznością. W związku z tym, nawet po spożyciu soku, organizm będzie domagał się coraz więcej.
Efekt odwrotny od zamierzonego
Nie od dziś wiadomo, że nagła, radykalna zmiana ilości kalorii dostarczanych do organizmu może doprowadzić do sytuacji, w której po powrocie do “normalności” ludzki organizm będzie domagał się nadrobienia wyzbytych się kalorii. W związku z tym, można zacząć jeść więcej, co doprowadzi do pojawienia się tzw. efektu jo-jo. Przy okazji, można pozbyć się również tkanki mięśniowej.
Soki należy spożywać regularnie, o stałych porach
Jest to jednocześnie plusem i minusem: z jednej strony można wyrobić w sobie umiejętność spożywania regularnych posiłków, natomiast z drugiej – może kolidować z codziennymi obowiązkami. Regularne spożywanie soku może okazać się więc w znacznym stopniu utrudnione.
Każdy organizm jest inny i potrzebuje innej zawartości składników odżywczych. Nie mówię więc, że nie znajdzie się choćby jedna osoba, która przeszła przez dietę bez skutków ubocznych; ma pozytywne wrażenia z nią związane. Trzeba jednak zachować rozwagę, ponieważ w przypadku zdrowej diety, na pierwsze efekty odchudzania należy poczekać dłużej niż kilka dni – niemniej jednak, jest to lepsze niż możliwe kłopoty zdrowotne związane z nagłym osłabieniem organizmu.