Czy należysz do osób, które odczuwają śmiertelny strach przed telefonowaniem w sprawach biznesowych? Czy dostrzegasz, ile tracisz okazji, gdy zwlekasz z wykonaniem telefonu, aby umówić spotkanie handlowe? Czy wiesz, że w ciągu kilku tygodni możesz nauczyć się pozyskać wielu klientów przez telefon, gdy poznasz zasady rządzące profesjonalnym telemarketingiem?
Specyficzny lęk przed telefonowaniem
Jakie myśli Cię nachodzą, gdy widzisz telefon i masz z niego zadzwonić, by poszukać klientów? Może zastanawiasz się, co powiedzieć, gdy usłyszysz głos ze słuchawki i nic sensownego nie przychodzi Ci do głowy? Czemu Twoja ręka bezwiednie cofa się, gdy zbliżasz ją do telefonu, a serce zaczyna walić jak młotem? Co powoduje, że musisz wypić kolejną szklankę herbaty zamiast dzwonić? Czyżby na widok telefonu zaschło Ci w gardle?
Ponieważ strach ma wielkie oczy, odnosisz wrażenie, że słuchawka telefonu zaraz Cię uderzy i ogłuszy, a kabel łączący ją z aparatem owinie się na szyi i zacznie Cię dusisz. Ze strachu myślisz, że aparat bucha gorącem, bo jest prawdopodobnie wściekle rozgrzany do czerwoności. Jak masz w tej sytuacji się do niego zbliżyć?
Sama myśl o telefonowaniu staje się dla Ciebie wyjątkowo niekomfortową sytuacją. Bardzo szybko Twoja wyobraźnia zaczyna Ci podsuwać najprzeróżniejsze czarne wizje, że każda rozmowa zakończy się fiaskiem. Boisz się odrzucenia. Już przed rozmową widzisz swoją porażkę w odpieraniu obiekcji płynących z drugiej strony łącza.
No i to ciągłe zmęczenie wywołane stresem związanym z lękiem telefonicznym, bo budzisz się z rykiem w środku nocy, gdyż śni Ci się, że masz pracować w telemarketingu call center.
W dzień jest jeszcze gorzej, bo zderzasz się z realiami. Idzie zima i dzieci nie mają ciepłych butów. Rachunek za gaz bije w oczy swoją wysokością. Nie masz za co zatankować do pełna baku samochodu. Firma Ci kuleje, bo mimo dobrego produktu, klienci sami nie przychodzą. Owszem, możesz ich poszukać, lecz to wymaga tej strasznej czynności, jaką jest dla Ciebie rozmowa telefoniczna.
Radość z telefonowania każdego dnia
Przecież masz pewność, że powinno być inaczej. Telefon to tylko narzędzie pracy, a nie rekwizyt do wywoływania lęku przed dzwonieniem. Wiesz, czego oczekujesz i do czego dążysz. Chcesz, aby dla Ciebie telefon stał się niezbędnym elementem wsparcia procesu sprzedaży.
Oczekujesz doprowadzić do tego, że masz stale w grafiku umówionych kilka ważnych spotkań biznesowych tygodniowo. Czujesz się też wtedy wspaniałe, bo wiele swoich produktów sprzedajesz telefonicznie bez wychodzenia z biura. Zaoszczędzasz masę czasu, bo już nastąpił koniec z bezradnym gapieniem się w telefon. Zamiast tego przeprowadzasz kolejne rozmowy telefoniczne, a uśmiech wraca na Twoje oblicze. Spokój ducha pozwala Ci snuć kolejne pomysły biznesowe na uzyskanie nowych kontraktów. Obroty firmy stale rosną. Życie dzięki telefonowi jest wspaniałe!
Przygotuj siebie do rozmowy telefonicznej
Co masz robić, aby lęk dzwonienia poszedł w odstawkę? Co potrzebujesz zmienić, żeby strach przed telefonowaniem prysł jak bańka mydlana? Cóż, musisz zrozumieć, że potrzebujesz wzmocnić siebie mentalnie.
Czy zdajesz sobie sprawę, że aż w 80% sukces rozmowy telefonicznej zależy od Twojego nastawienia i umiejętności interpersonalnych? To w Tobie tkwi jedyna przyczyna trudności telefonicznych. Musisz zmienić swój sposób myślenia o sobie, czyli mówiąc wprost: podnieść swoją samoocenę.
Tylko wtedy nawiążesz dobre relacje z klientem, gdy czujesz się dobrze ze sobą. Masz w nosie, że ktoś Ci coś przykrego powiedział lub rzucił słuchawką. Przestajesz się przejmować takimi drobiazgami. Twój rozmówca stracił okazję. Tobie zaś udało się zdobyć doświadczenie.
Gdy reprezentujesz pozytywną postawę życiową, masz pewność, że każda rozmowa telefoniczna jest dla Ciebie interesująca, bo czegoś Cię uczy. Wyciągasz wnioski i kolejny raz podnosisz słuchawkę lub naciskasz klawiaturę komórki, aby zrealizować określoną liczbę rozmów i cele telefoniczne postawione sobie na dany dzień.
Profesjonalna rozmowa telefoniczna
W biznesie obowiązują pewne zasady, które dotyczą również przeprowadzania rozmów telefonicznych. Przegrasz definitywnie, gdy dzwonisz do kogoś w niewłaściwej porze lub prowadzisz rozmowę nieprofesjonalnie.
Wprowadź się w pozytywne nastrój. Poćwicz mięśnie ust, aby mówić wyraźnie. Przygotuj zawczasu notatki, które mogą ułatwić Ci przekaz informacji klientowi. Gdy już przedstawisz siebie i firmę, upewnij się czy Twój rozmówca ma akurat czas na rozmowę.
Dopiero wtedy możesz zacząć z potencjalnym klientem rozmowę, w której badasz jego potrzeby i oczekiwania. W zależności od celu rozmowy, a więc czy jest to telesprzedaż, czy telefoniczne umówienie spotkania, finalnie rozmowy przebiegną trochę inaczej. Niemniej najważniejszą ich częścią jest profesjonalny początek, bo tylko wtedy masz okazję wzbudzić zaufanie.
Podsumowując, wiem z własnego doświadczenia, jak trudno pokonać strach przed telefonowaniem. Jednak w tej chwili umiem już skutecznie zadzwonić do każdej osoby. Tylko od Ciebie zależy, czy też opanujesz sztukę posługiwania się telefonem w biznesie.