Badania dietetyczne to zbiór różnych testów i badań, które mogą być przydatne podczas zmiany sposobu odżywiania. Analiza tego typu umożliwia także diagnozę zaburzeń związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego, na przykład pozwala na wykrycie nietolerancji, lub alergii pokarmowych. Dlaczego badania dietetyczne są ważne i kiedy warto się na nie zdecydować?
Dlaczego badania dietetyczne są ważne?
Każdy organizm działa w trochę inny sposób. Oznacza to, że każda osoba w trochę inny sposób przetwarza określone substancje odżywcze, które są zawarte w naszym pożywieniu. Nierzadko zdarza się, że z niewielką tolerancją pokarmową żyjemy przez całe życie i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jeszcze częściej okazuje się, że wiele schorzeń wynika właśnie ze złej diety lub zaburzeń związanych z systemem gastrycznym. Badania dietetyczne umożliwiają ocenę tych defektów oraz pozwalają na ocenę funkcjonowania układu trawiennego. Dzięki temu lekarz dietetyk może zaplanować specjalistyczną dietę, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Co ważne, w przypadku ustalania takiej diety, lekarz bierze pod uwagę zarówno biologiczne predyspozycje, jak i osobiste zapotrzebowania kaloryczne, które są związane ze stylem życia i poziomem aktywności fizycznej pacjenta. Badania dietetyczne ułatwiają ustalenie spersonalizowanej diety i znalezienie przyczyn problemów zdrowotnych. Dostarczają one wielu cennych informacji na temat diety pacjenta i jej wpływu na stan organizmu. Przed wizytą u dietetyka warto więc się na nie zdecydować.
Jakie są wskazania do badań dietetycznych?
Badania dietetyczne możemy wykonać w celu profilaktycznym, żeby upewnić się, że dieta, którą stosujemy, jest dla nas odpowiednia. Nierzadko okazuje się, że różnego rodzaju drobne problemy, takie jak gazy, wzdęcia, czy nawet bóle głowy są wynikiem nietolerancji pokarmowych i źle dopasowanej diety. Badania dietetyczne pozwalają na wykrycie nieprawidłowości tego typu. Kiedy warto zapisać się na badania? Do częstych objawów nietolerancji pokarmowych należą między innymi gazy, przewlekłe bóle brzucha i zmęczenie, w tym ospałość, częste biegunki lub zaparcia, a także obrzęki.
Wykluczenie szkodliwych dla organizmu pokarmów pozwoli na zniwelowanie nieprzyjemnych objawów. W efekcie będziemy się lepiej czuć i funkcjonować. Wizyta u dietetyka i badania dietetyczne mogą się więc okazać rozwiązaniem naszych problemów zdrowotnych.
Jak przygotować się do badań dietetycznych?
Wizyta u dietetyka wymaga od nas specjalnego przygotowania. Dzięki temu specjalista będzie mógł lepiej nam pomóc. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim zabierz ze sobą listę leków i suplementów, które przyjmujesz na co dzień. Bardzo ważne są także aktualne badania krwi. Lekarz dietetyk przeprowadzi z Tobą także wywiad zdrowotno-żywieniowy. Warto więc przygotować dzienniczek żywieniowy, w którym znajdą się nasze zapiski na temat naszej diety. Dietetyk wykona także analizę składu ciała i oceni stan odżywienia Twojego organizmu.