Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z podejmowaniem wielu ważnych decyzji biznesowych. Jedną z nich jest wybór firmowego konta bankowego. Konto firmowe pozwala na zachowanie porządku w firmowych wydatkach. To z niego będziemy wykonywać wszelkie płatności, oddzielając tym samym wydatki firmowe od prywatnych. Jak znaleźć najlepsze konto firmowe? Zobacz, ranking kont firmowych i na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Czy konto firmowe jest obowiązkowe?
Wielu przedsiębiorców nie docenia zalet, jakie ma posiadanie firmowego konta bankowego. Krąży powszechne przekonanie, że są one drogie w prowadzeniu i nieopłacalne. Jednak rzeczywistość jest inna. Przede wszystkim warto dowiedzieć się, czy posiadanie firmowego konta bankowego jest obowiązkowe. W teorii prawo nie rozróżnia konta firmowego od prywatnego. Nie da się jednak zaprzeczyć, że konto bankowe jest niezbędne do prowadzenia działalności, między innymi do opłacania podatku VAT, rozliczeń z US, czy ZUS-em.
Choć więc konto firmowe nie zawsze jest obowiązkowe, to warto się na nie zdecydować. Dlaczego? Przede wszystkim posiadanie firmowego konta bankowego pozwala na bardziej efektywne prowadzenie działalności. Z tego konta będziemy opłacać wszelkie należności, a także przyjmować dochody. Całe firmowe finanse będą znajdować się w jednym miejscu, co przekłada się na łatwiejsze utrzymanie porządku w budżecie firmowym. Co więcej, w przypadku kontroli skarbowej, Urząd nie będzie miał dostępu do naszych prywatnych wydatków i rozliczeń.
Jak znaleźć najlepsze konto firmowe – poznaj ranking kont firmowych
Banki chcąc zachęcić przedsiębiorców do zakładania kont firmowych, proponują coraz korzystniejsze warunki. Co więcej, konto firmowe stało się popularnym produktem, możemy więc znaleźć na rynku wiele ofert. Którą wybrać? Zadanie wcale nie musi być trudne. Wystarczy, że skorzystamy z rankingu kont firmowych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wiadomo, że im taniej, tym lepiej. Dlatego w pierwszej kolejności warto zorientować się, czy bank pobiera opłatę za otworzenie rachunku bankowego. Drugie na liście są koszty prowadzenia rachunku. Warto także sprawdzić cennik prowadzenia różnych operacji bankowych, zarówno w kraju jak i za granicą. W tym przelewy bankowe, wypłaty i wpłaty do bankomatów i w oddziale bankowym, zlecenia stałe itp. Ranking kont firmowych uwzględnia wszystkie te czynniki. Korzystając z niego, możesz więc zaoszczędzić czas i w prosty sposób wybrać najlepsze konto firmowe.