Kredyt konsolidacyjny a kredyt oddłużeniowy – czym się różnią?

Kredyt konsolidacyjny a kredyt oddłużeniowy – czym się różnią?

kredyt oddłużeniowy

Banki i firmy pożyczkowe oferują swoim klientom olbrzymie ilości różnych rodzajów kredytów i pożyczek. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, zwłaszcza, jeśli nie ma się żadnej wiedzy na temat finansów czy sektora bankowego. Czasami różnice pomiędzy dwoma rodzajami kredytów są tak niewielkie czy trudne do przedstawienia, że wydawać się one mogą identyczne. Podobne wrażenie sprawiać mogą kredyt konsolidacyjny i kredyt oddłużeniowy. Jakie są różnice między tymi dwoma rodzajami kredytów, a jakie podobieństwa? Który jest bardziej opłacalny, a który łatwiej jest otrzymać?

Kredyt konsolidacyjny i oddłużeniowy – podobieństwa

Oba te rodzaje kredytów mają za zadanie zredukować ilość posiadanych zobowiązań i doprowadzić do sytuacji, w której co miesiąc spłacać musimy po pierwsze mniej rat, a po drugie mniejsze kwoty.

W obu przypadkach wybrane dotychczasowe zobowiązania pokrywane są z nowego kredytu – czy to oddłużeniowego, czy konsolidacyjnego. Można więc powiedzieć, że zobowiązania konsolidujemy (łączymy), w wyniku czego się oddłużamy.

Nowa rata powinna w założeniu być niższa niż suma rat dotychczasowych kredytów i pożyczek. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu okresu spłaty zobowiązania, co pozwala na zmniejszenie miesięcznej raty na rzecz wyższego całkowitego kosztu zadłużenia.

Czym te kredyty się różnią?

Tak naprawdę jest jedynie jedna duża różnica pomiędzy kredytem oddłużeniowym, a konsolidacyjnym. Chodzi o proces wnioskowania o kredyt, a konkretnie o to, jakie są wymagania, aby zakończył się on powodzeniem.

Kredyty konsolidacyjne znane są z tego, że trudno jest je uzyskać samodzielnie. Bez pomocy doświadczonego pośrednika kredytowego w większości przypadków z banków zostaniemy odprawieni z kwitkiem. Wiąże się to z tym, ze chociaż konsolidacja ma na celu połączenie wielu długów, to wciąż wymaga od kredytobiorcy odpowiedniej zdolności kredytowej i historii kredytowej.

Co oczywiste, osoby, które potrzebują konsolidacji, zazwyczaj takiej zdolności nie mają. Wtedy pomocny może się okazać kredyt oddłużeniowy. W jego przypadku również stawiane są pewne warunki wobec kredytobiorców, ale kredytodawcy mają do nich znacznie bardziej liberalne podejście.

Kredyty oddłużeniowe to więc w zasadzie to samo co kredyty konsolidacyjne, po prostu łatwiej jest osobom poważnie zadłużonym je otrzymać. Jednak z tego typu kredytami wiąże się dla banku większe ryzyko, co oznacza, że są one również droższym rozwiązaniem. Wobec tego poleca je się w wypadku, kiedy otrzymanie kredytu konsolidacyjnego nie jest możliwe.

Dodaj komentarz