Będąc młodym człowiekiem, często chce się być samodzielnym, mieć pieniądze na własne potrzeby, wyjazdy, zakupy. Często znalezienie pracy to jedyny warunek, aby móc podjąć studia. Niektórzy zaczynają pracę już w szkołach średnich, tuż po osiągnięciu pełnoletności. Na dobrze płatne stanowiska, głównie poszukiwane są osoby z doświadczeniem. Panuje mylne przekonanie, że uczeń na starcie swojej kariery nie będzie go miał ze względu na szkołę. Jest kilka sposobów, aby wyjść przed szereg – pomyśleć o tym wcześniej. Warto brać udział w wymianach uczniowskich, studenckich do innych krajów czy miast. Po pierwsze, będzie to nieoceniona przygoda i próba samodzielności. Po drugie, przełamanie bariery językowej. Często właśnie znajomość języka otwiera wiele drzwi i daje więcej możliwości. Tak samo jak wakacyjne wyjazdy za granicę w celach zarobkowych.
O czym jeszcze warto pomyśleć, będąc w szkole średniej?
Szkoła to nie tylko nauka matematyki. Warto wyciągnąć z tego miejsca najwięcej jak się da. Umiejętność pracy w grupie, możliwość uczestniczenia w projektach. Dobra średnia gwarantuje stypendium, a wiedza może być kluczem do wygrania olimpiady w danej dziedzinie i otrzymanie zaproszenia do studiowania na różnych uczelniach. Warto uczyć się przedsiębiorczości i zarządzania: sobą w czasie, pieniędzmi, zespołem. Poza nauką warto zadbać o sprawność fizyczną i podróżować. Warto inwestować w kursy – np. prawo jazdy, skorzystać z zajęć komputerowych w szkole i opanować programy graficzne czy do pisania, rozwijać swoje hobby i myśleć o swojej przyszłości, tak aby za chwilę wybrać odpowiednią ścieżkę rozwoju. Wcale nie trzeba studiować, jeżeli masz zasoby i swój własny pomysł na biznes. Szkoła i studia nie są przeszkodą do tego, żeby zacząć kreować swoją pozycję na rynku pracy. Ciekawa sprawa, to udział w wolontariacie, czy stażach. Nigdy nie będzie lepszej chwili na nieodpłatne działania. Staż przybliża do zdobycia zatrudnienia na lepszym stanowisku. Wolontariat pomaga w zrozumieniu tego jak funkcjonuje świat, propaguje dobro i często można skorzystać z bezpłatnych szkoleń. Na tym etapie warto również zawierać znajomości, które w przyszłości na pewno się przydadzą.
Propozycje prac dorywczych i wakacyjnych
Nawet jeżeli nie potrzebujesz obecnie pieniędzy, ponieważ mieszkasz z rodzicami, warto pomyśleć o swojej przyszłości. W dorosłym życiu, mało kto może powiedzieć o sobie, że ma za dużo pieniędzy. Pomijając sam fakt, że praca kształtuje charakter i uczy szacunku do pracy innych ludzi. Dla tych, którzy w roku szkolnym czy akademickim nie pogodzą dorabiania z nauką, istnieje opcja pracy wakacyjnej, sezonowej. Są to na przykład: sklepy odzieżowe, spożywcze, gastronomia (warto mieć książeczkę zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne) – jako kelner, barman, pomoc kuchenna. Tutaj można liczyć również na napiwki. Ciekawa sprawa to wyjazd za granicę, zwiedzasz i pracujesz. Najlepiej wyjeżdżać z grupą znajomych. Prace dorywcze, to te o małym wymiarze godzin lub kiedy potrzeba pracownika “z doskoku”. W okresach świątecznych na stronach z ogłoszeniami jest mnóstwo propozycji związanych z liczeniem towaru. Poza inwentaryzacją można przyjrzeć się bliżej pracy w sklepie, ponieważ to nie tylko praca jako sprzedawca ale na przykład wykładanie towaru. Jeżeli, ktoś nie lubi kontaktu z klientem – to praca jak najbardziej dla niego, poza tym grafik godzin często pozwala na dopasowanie do siebie i pracę w dogodnych godzinach. Jest też opcja, żeby spróbować pracy biurowej, typowo dla studentów – call center, miejsce sprzedaży telefonicznej, grafik zazwyczaj dostosowany do pracownika, niestety duży nacisk na wyniki sprzedażowe.