Pierwsze studenckie prace – na co warto zwrócić uwagę?

Pierwsze studenckie prace – na co warto zwrócić uwagę?

Będąc młodym człowiekiem, często chce się być samodzielnym, mieć pieniądze na własne potrzeby, wyjazdy, zakupy. Często znalezienie pracy to jedyny warunek, aby móc podjąć studia. Niektórzy zaczynają pracę już w szkołach średnich, tuż po osiągnięciu pełnoletności. Na dobrze płatne stanowiska, głównie poszukiwane są osoby z doświadczeniem. Panuje mylne przekonanie, że uczeń na starcie swojej kariery nie będzie go miał ze względu na szkołę. Jest kilka sposobów, aby wyjść przed szereg – pomyśleć o tym wcześniej. Warto brać udział w wymianach uczniowskich, studenckich do innych krajów czy miast. Po pierwsze, będzie to nieoceniona przygoda i próba samodzielności. Po drugie, przełamanie bariery językowej. Często właśnie znajomość języka otwiera wiele drzwi i daje więcej możliwości. Tak samo jak wakacyjne wyjazdy za granicę w celach zarobkowych.

O czym jeszcze warto pomyśleć, będąc w szkole średniej?

Szkoła to nie tylko nauka matematyki. Warto wyciągnąć z tego miejsca najwięcej jak się da. Umiejętność pracy w grupie, możliwość uczestniczenia w projektach. Dobra średnia gwarantuje stypendium, a wiedza może być kluczem do wygrania olimpiady w danej dziedzinie i otrzymanie zaproszenia do studiowania na różnych uczelniach. Warto uczyć się przedsiębiorczości i zarządzania: sobą w czasie, pieniędzmi, zespołem. Poza nauką warto zadbać o sprawność fizyczną i podróżować. Warto inwestować w kursy – np. prawo jazdy, skorzystać z zajęć komputerowych w szkole i opanować programy graficzne czy do pisania, rozwijać swoje hobby i myśleć o swojej przyszłości, tak aby za chwilę wybrać odpowiednią ścieżkę rozwoju. Wcale nie trzeba studiować, jeżeli masz zasoby i swój własny pomysł na biznes. Szkoła i studia nie są przeszkodą do tego, żeby zacząć kreować swoją pozycję na rynku pracy. Ciekawa sprawa, to udział w wolontariacie, czy stażach. Nigdy nie będzie lepszej chwili na nieodpłatne działania. Staż przybliża do zdobycia zatrudnienia na lepszym stanowisku. Wolontariat pomaga w zrozumieniu tego jak funkcjonuje świat, propaguje dobro i często można skorzystać z bezpłatnych szkoleń. Na tym etapie warto również zawierać znajomości, które w przyszłości na pewno się przydadzą.

Propozycje prac dorywczych i wakacyjnych

Nawet jeżeli nie potrzebujesz obecnie pieniędzy, ponieważ mieszkasz z rodzicami, warto pomyśleć o swojej przyszłości. W dorosłym życiu, mało kto może powiedzieć o sobie, że ma za dużo pieniędzy. Pomijając sam fakt, że praca kształtuje charakter i uczy szacunku do pracy innych ludzi. Dla tych, którzy w roku szkolnym czy akademickim nie pogodzą dorabiania z nauką, istnieje opcja pracy wakacyjnej, sezonowej. Są to na przykład: sklepy odzieżowe, spożywcze, gastronomia (warto mieć książeczkę zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne) – jako kelner, barman, pomoc kuchenna. Tutaj można liczyć również na napiwki. Ciekawa sprawa to wyjazd za granicę, zwiedzasz i pracujesz. Najlepiej wyjeżdżać z grupą znajomych. Prace dorywcze, to te o małym wymiarze godzin lub kiedy potrzeba pracownika “z doskoku”. W okresach świątecznych na stronach z ogłoszeniami jest mnóstwo propozycji związanych z liczeniem towaru. Poza inwentaryzacją można przyjrzeć się bliżej pracy w sklepie, ponieważ to nie tylko praca jako sprzedawca ale na przykład wykładanie towaru. Jeżeli, ktoś nie lubi kontaktu z klientem – to praca jak najbardziej dla niego, poza tym grafik godzin często pozwala na dopasowanie do siebie i pracę w dogodnych godzinach. Jest też opcja, żeby spróbować pracy biurowej, typowo dla studentów – call center, miejsce sprzedaży telefonicznej, grafik zazwyczaj dostosowany do pracownika, niestety duży nacisk na wyniki sprzedażowe.

Dodaj komentarz