Odśnieżanie dachów – jak odśnieżać dach?

Odśnieżanie dachów – jak odśnieżać dach?

Wyjątkowo śnieżna zima to przede wszystkim zmora kierowców oraz właścicieli nieruchomości. O ile ci pierwsi muszą zadbać o odśnieżony samochód, tak właściciele różnorodnych budynków, domów czy magazynów muszą zmierzyć się z ogromną ilością śniegu znajdującego się na połaciach dachowych oraz chodnikach. Najlepszym sposobem na uporanie się z odśnieżaniem jest skorzystanie z usług firmy wynajmującej podnośniki koszowe wraz z operatorem – http://rent-expert.pl/. Dzięki nim możliwe jest sprawne, a przede wszystkim bezpieczne usuwanie śniegu z budynków. Jak wygląda kwestia odśnieżania w prawie? Kto jest za nie odpowiedzialny? Jak prawidłowo przygotować się do procesu odśnieżania? Na pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 

Kwestia odśnieżania w regulacjach prawnych

Aspekty dotyczące odśnieżania zostały uregulowane w prawie głównie ze względów bezpieczeństwa. Opadające z dachów grube płaty śniegu oraz sople są w stanie wyrządzić ogromną krzywdę, dlatego tak istotne jest usuwanie ich w porę. Ustawodawca doszedł do wniosku, że ważne jest ustalenie, kto ponosi winę w razie takich nieszczęśliwych wypadków związanych ze spadającym z budynków śniegiem i lodem. Przepisy jasno zatem wskazują, że to właściciel lub zarządca obiektu budowlanego musi zająć się usunięciem takiego potencjalnego niebezpieczeństwa ze swojej nieruchomości. I tak jeśli budynek jest wielorodzinny, a funkcja zarządcy nie została jasno ustalona, to za obowiązek odśnieżania odpowiadać będzie każdy z właścicieli. 

W czasie śnieżnej zimy warto robić to regularnie, ponieważ za niedopełnienie obowiązku usunięcia takiego niebezpieczeństwa grożą stosunkowo wysokie kary, dochodzące nawet do 1500 zł. Warto jednak zaznaczyć, że w razie wypadku możemy ponieść znacznie wyższe koszty związane z zapłatą odszkodowania wynikającego ze szkody na osobie lub mieniu. 

Bezpieczne odśnieżanie – jak je przeprowadzić?

Odśnieżanie dachu nie jest taką prostą sprawą, szczególnie jeśli nie jest on płaski. Warto zaopatrzyć się wtedy w takie środki, które pomogą nam zrobić to sprawnie i w pełni bezpiecznie. Najlepiej, jeśli skorzystamy z usług firmy wynajmującej podnośniki, które wykluczą wszelkie zagrożenia, jakie może za sobą nieść proces odśnieżania. Tym bardziej, jeśli wynajmiemy taki podnośnik wraz z usługą doświadczonego operatora. Istotną kwestią jest fakt, że nie każdy może sam przeprowadzić proces odśnieżania swojego dachu. Niezbędne są tutaj bowiem uprawnienia, które pozwalają danej osobie na pracę na wysokości. Właśnie z tego względu warto skorzystać z usług specjalizującej się w tej dziedzinie firmy.

Dodaj komentarz