Mleko następne – od kiedy można je wprowadzić do diety dziecka?

Mleko następne – od kiedy można je wprowadzić do diety dziecka?

Karmienie noworodka lub niemowlęcia mlekiem modyfikowanym stanowi często jedyną możliwość, z uwagi na chorobę matki, uniemożliwiającą podawania dziecku piersi lub też niedostateczną ilość pokarmu oraz inne czynniki. Z uwagi na fakt, że układ pokarmowy małego dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i nie radzi sobie z trawieniem mleka krowiego rozwiązaniem jest wprowadzenie mleka modyfikowanego, w tym mleka początkowego oraz następnego. Czym jest mleko następne i od kiedy można je wprowadzić do diety dziecka?

Mleko początkowe i następne – czym się różnią i kiedy dziecko może dostać mleko następne?

Aby wyjaśnić czym jest mleko następne warto wskazać, że przez pierwsze 6. miesięcy życia niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem od matki, a jeśli nie jest to możliwe, to należy podawać im mleko oznaczone numerem 1, którego składniki odpowiadają mleku matki. Z czego to wynika?
W czasie pierwszych 6. miesięcy życia u niemowlęcia dostępne są jeszcze zapasy witamin i żelaza, które pozyskane zostały w okresie płodowym, dlatego mleko początkowe nie zawiera tak dużych ilości tych składników. Część producentów umieszcza w nim jednak probiotyki i probiotyki, które pozytywnie wpływają na florę bakteryjną i wspomagają procesy trawienne. Jednak po ukończeniu 6. miesiąca życia, a przed pierwszymi urodzinami, zmieniają się potrzeby każdego dziecka i jest odpowiedni moment aby włączyć mleko następne, które oznaczona jest cyfrą 2.

Dlaczego mleko następne powinno być włączone do diety dziecka po 6. miesiącu życia?

Lekarze wskazują, że bardzo istotne znaczenie ma włączenie mleka następnego do diety dziecka, które ukończyło 6. miesiąc życia i nie rozpoczęło jeszcze pierwszego roku. Wynika to z faktu, że zapasy żelaza i innych składników odżywczych u niemowlęcia, uzyskane w czasie życia płodowego, właśnie się wyczerpały, dlatego konieczne jest dostarczenie ich wraz z dietą.
Co istotne, samo wprowadzanie kaszek czy też produktów mięsnych i warzyw jest niewystarczające, aby uzupełnić dietę dziecka w niezbędne składniki odżywcze, w tym przede wszystkim w żelazo – tak ważne na tym etapie rozwoju. Dlatego istotne znaczenie ma włączenie do diety dziecka mleka następnego, które stanowi uzupełnienie codziennej diety i zawiera znacznie większą ilość białka i węglowodanów w porównaniu do mleka, które podawane jest przez pierwszych 6. miesięcy życia. czyli mleka początkowego. Jeśli mama z jakiegoś powodu nie zdecyduje się na zmianę mleka początkowego na mleko następne u dziecka może dochodzić do zaburzeń trawienia, a także niedoboru witamin, skutkującego np. anemią.

O czym należy pamiętać podczas włączenia do diety dziecka mleka następnego?

Lekarze pediatrzy zalecają aby mleko następne było kontynuacją mleka początkowego, czyli pochodziło z tej samej firmy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której z jakiegoś powodu dziecko źle przyswajało mleko początkowe i wówczas należy skontaktować się z lekarzem, który wskaże jakie mleko następne będzie najbardziej odpowiednie dla malucha.
Szczególną grupę dzieci stanowią te, które zmagają się ze skazą białkową oraz różnego rodzaju alergiami i wówczas wybór mleka następnego jest zawsze uzależniony od zaleceń lekarza.

Dodaj komentarz