Malarstwo olejne – wskazówki dla początkujących

Malarstwo olejne – wskazówki dla początkujących

Artyści malują farbami olejnymi od setek lat. Nadal są one popularne na całym świecie ze względu na ich wszechstronność, jakość i kolor. Podczas gdy rozpoczęcie pracy z malarstwem olejnym jest dość łatwe, to te farby wymagają od Ciebie trochę więcej niż akryle. Poniżej znajdziesz kilka porad które mogą być przydatne dla Ciebie, jeśli dopiero zaczynasz z farbami olejnymi.

Pamiętaj o dobrej organizacji

Ustaw miejsce pracy w dobrze wentylowanym obszarze. Kup profesjonalne farby dobrej klasy. Te mają większy stosunek pigmentu do spoiwa. Trzy różne rozmiary pędzli powinny być dobre na początek, możesz także kupić ich więcej i eksperymentować z różnymi kształtami. Możesz użyć syntetycznych pędzli wykonanych dla farb akrylowych i do olejnych, ale istnieje również szereg pędzli z naturalnego włosia, które mogą być używane z olejem.

Najlepsze farby olejne znajdziesz na stronie Tinta dla Plastyków.

Utrzymuj porządek

Farby olejne są toksyczne, dlatego przechowuj je w miejscu niedostępnym dla zwierząt domowych i małych dzieci. Wszystkie odpady po malowaniu olejnym należy zmoczyć w wodzie, ponieważ będą łatwopalne i mogą się nagrzewać podczas wysychania, co w krytycznych sytuacjach może doprowadzić do samozapłonu.

Ważne jest, aby czyścić pędzel pomiędzy kolejnymi kolorami oraz wodą z mydłem po zakończeniu malowania. Malarstwo olejne może być nieco niechlujne. Miej pod ręką ręczniki papierowe i szmatki, aby wytrzeć nadmiar farby i terpentyny. Dwa pojemniki podczas malowania to konieczność – jeden na terpentynę do czyszczenia pędzla między kolorami i drugi na medium do mieszania z farbą.

Zacznij od szkicu olejnego

Jest to cienka warstwa podkładowa składająca się z koloru i terpentyny (lub jej bezwonnego substytutu). Szybko wysycha, dzięki czemu można nakładać kolejne warstwy farby i koloru, nie czekając zbyt długo na wyschnięcie. Sjena palona to przydatny pigment służący do określenia wartości i kompozycji, niezależnie od tego, czy pracujesz na białym płótnie, czy najpierw tonujesz je neutralną szarością.

Zrozum kolory i ich mieszanie oraz użycie

Podstawowe kolory farb raczej przechylają się w kierunku żółtego lub niebieskiego, dzięki czemu są ciepłe, jeśli w kierunku żółtego, lub chłodne, jeśli w kierunku niebieskiego. Ma to wpływ na to, jak kolory podstawowe mieszają się w celu uzyskania kolorów drugorzędnych.

Pamiętaj, że nie musisz użyć wszystkich kolorów w swoim obrazie na raz. Zamiast kupować każdy kolor, który chciałbyś zawrzeć w swoim obrazie, zacznij od zaledwie kilku. Zazwyczaj na początku preferuje się połączenie pomarańczowego kadmu i błękitu ultramarynowego. Kiedy pracujesz z dwoma przeciwnymi kolorami, takimi jak niebieski i pomarańczowy, zmusza cię to do skupienia się na wartości zamiast na intensywności.

Dodaj komentarz