Kreatywność w kuchni

Kreatywność w kuchni

Kreatywność w kuchni


Przyrządzając posiłki, warto uruchomić wyobraźnie. W jaki sposób tego dokonać wyjaśnić pomoże niniejszy artykuł.
Jak przyrządzić coś wyjątkowego z produktów, które znajdziemy w lodówce?


Podobno potrzeba jest matką wynalazku, a najlepsze dania powstają wtedy, gdy nasza lodówka świeci pustkami, a nas odwiedzili niezapowiedziani goście. Właśnie wtedy nasza kreatywność sięga wyżyn, a głodni goście zachwalają kulinarne popisy gospodarza. Może być to makaron z warzywami, które od jakiegoś czasu zaległy nam w lodówce, innym razem zapiekanki z czerstwej bagietki i sera żółtego czy mozzarelli, albo pasta z suszonych pomidorów i twarożku na chrupkim pieczywie. Ograniczyć nas mogą jedynie zawartość naszej lodówki i wyobraźnia. Kluczem do sukcesu jest niewątpliwie prostota. Nieprzekombinowane i najprostsze potrawy będą bez wątpienia najsmaczniejsze.
Łączymy smaki

W kuchni warto eksperymentować z przyprawami, świeżymi lub suszonymi ziołami, dodatkami w postaci warzyw, lekkich sosów czy też ziaren. Ważny w przypadku ziół również będzie umiar. Mieszanka kilkunastu przypraw może nas przyprawić o zawrót głowy i niestrawność. Warto również próbować swoich dań podczas ich przyrządzania czy gotowania, żeby na końcowym etapie nie okazało się, iż zawartość zaserwowanego talerza nas nieprzyjemnie nie zaskoczyła.
Sekret tworzenia własnych przepisów


Jeśli nie czujemy się wykwalifikowanymi kreatorami smaków, raczej nie powinniśmy stawiać na bezwzględny freestyle w kuchni. Lepiej unikać niezadowolenia po przygotowaniu dań. Najlepiej rozpocząć od modyfikacji bardzo dobrze już znanych nam potraw. Zainspirujmy się zdjęciem, ulubionym produktem, zapachem i smakiem. Coś, co robione było do tej pory, można podkręcić jakimś nowym dodatkiem. Czasy trzymania się kurczowo przepisów, z aptekarską precyzją minęły już bezpowrotnie. Kuchnia to przestrzeń, w której powinniśmy kierować się własnym smakiem. To oczywiście wymaga odwagi, ale nowe dania na pewno będą napawały ich twórców dumą. Trzeba uzbroić się też w cierpliwość – nie wszystko od razu wyjdzie tak, jak sobie tego zażyczymy. Ale zapewne z czasem okaże się, że było warto.

Ten sam produkt w różnych potrawach


Nasze pociechy odpowiedziałyby, że takim produktem jest keczup. Niemniej jednak, istnieje wiele wszechstronnych produktów. Ser pleśniowy można łączyć i z mięsem, i z warzywami w sałatce, a także możemy go podać do owoców na ciepło – np. do gruszek. Podobnie z dobrej jakości, zdrowym tłuszczem. Spełni swoją rolę przy smażeniu jajecznicy i omletów, jako dodatek do ziemniaków , zup czy sałatek. Pozwala na przyswajanie cennych witamin oraz podkręci samka potraw, gdyż tłuszcz jest nośnikiem smaku.


Rozwijanie dziecięcej fantazji w kuchni


Dziecięca fantazja nie zna granic. Swoim pociechom w kuchni zaproponować można zabawę polegającą na wyborze przez dziecko jednego produktu, z którego zrobimy wspólnie obiad. Zabierzmy dzieci na dział z warzywami i poprośmy o wybór. Sprawi to, że dziecko zainteresuje się warzywami, dostrzeże ich różnorodność, poszerzy nie tylko swoją wiedzę, ale i dietę. Będzie to dla niego nauka przez zabawę, zdrowie i sposób na wspólne spędzenie czasu. Dzieci pomagać nam mogą również podczas tworzenia ślicznych dekoracji co będzie dla nich doskonałą zabawą.

Dodaj komentarz