Kajaki pneumatyczne jako atrakcyjny sposób na spędzanie wolnego czasu

Kajaki pneumatyczne jako atrakcyjny sposób na spędzanie wolnego czasu

Lato to  beztroski czas urlopów oraz wypoczynku od przytłaczającej codzienności. To właśnie w tym okresie najczęściej mamy okazję do zwiedzania nowych miejsc, poznawania ludzi oraz zdobywania nowych doświadczeń lub też umiejętności. Lato to także świetna okazja do pływania kajakami po wodzie. Jednak trzymanie tego ogromnego sprzętu w niewielkim mieszkaniu, może być jednak nieco problematyczne. Na szczęście istnieje idealne rozwiązanie tego problemu – są nim kajaki pneumatyczne.

Czym charakteryzują się kajaki pneumatyczne?

Kajaki pneumatyczne są coraz chętniej wybieraną formą rozrywki w czasie letnim. Stanowią idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie pełną mobilność, podczas wypoczynku na łonie natury. Dzięki wprowadzonej innowacji, kajaki pneumatyczne wyróżniają się praktycznym przechowywaniem sprzętu w ciasnym mieszkaniu, a także łatwością jego transportu.

Kajaki pneumatyczne (pot. kajaki dmuchane) wykonane są z gumy, które wypełnia się powietrzem. Taka forma tworzywa stanowi alternatywę dla tradycyjnych kajaków, dzięki czemu kajaki pneumatyczne są lekkie i poręczne. Takie rozwiązanie umożliwia szybkie spakowanie sprzętu do plecaka, dzięki czemu możemy sprawnie przetransportować swój kajak w dowolne miejsce. Samo napompowanie kajaku nie trwa długo – przeciętnemu użytkownikowi czynność ta zajmuje zaledwie kilkanaście minut.

Istnieje wiele rodzajów takich kajaków rekreacyjnych, jeśli jednak zależy nam na wysokiej jakości sprzętu, to podczas zakupu warto zwrócić uwagę na: odpowiednie zawory, wielowarstwowość, użyty materiał, który powinien być odporny na otarcia i zarysowania. Kierując się tymi kryteriami, możemy mieć pewność, że nasz kajak posłuży nam na niejeden sezon.

Wady dmuchanych kajaków

Kajaki pneumatyczne, choć bardzo wygodne ze względu na transport oraz przechowywanie, mają kilka drobnych wad. Są one miękkie, lekkie i giętkie, co czyni je wygodnymi. Cechy te jednak negatywnie wpływają na prędkość przez większy opór stawiany wodzie. Takie kajaki ekspedycyjne wymagają więc większego wkładu siły, a tym samym zużycia naszej energii.

Warto również pamiętać, że dmuchane kajaki są bardziej podatne na podziurawienia – zwłaszcza na płytszej wodzie, w której pełno jest ostrych kamieni oraz wystających korzeni. Na szczęście dziurawy kajak nie tonie od razu – możemy nim bezpiecznie dopłynąć do brzegu i za pomocą specjalnych łatek łatwo go naprawić. Mimo nielicznych wad, samo posiadanie kajaka pneumatycznego jest wygodne z uwagi na małą powierzchnię, którą zajmuje. Stanowi on zatem świetną alternatywę dla osób, które lubią pływać kajakiem, ale nie mogą sobie pozwolić na posiadanie własnego sprzętu – z uwagi na ilość zajmowanego przez niego miejsca.

Dodaj komentarz