Jak wyrobić u siebie pewność siebie?

Jak wyrobić u siebie pewność siebie?

Jest taka teoria, która głosi, że jeżeli przez dłuższy czas zakładasz pewną maskę, po jakimś czasie przestaje ona być maską a staje się częścią Ciebie. Co prawda inni twierdzą, że stosując kilka prostych sztuczek nie staniesz się nagle pewną siebie osobą ale nie zaszkodzi tego sprawdzić, pamiętając jednak, że prawdziwy rozwój nie ogranicza się do elementów demonstrowanych na zewnątrz a wypływa raczej z tego co znajduje się w wewnątrz.

Poniższe zestawienie ma na celu zobrazowanie tylko niektórych cech, które odbierane są, świadomie bądź nie, jako oznaki pewności siebie. Zrobicie z nimi co chcecie: zaaplikujcie je sobie lub użyjcie do określania momentu, w którym należy ukrócić czyjąś brykaninę. Możecie spróbować zademonstrować pewne cechy, które mamy rozwinięte w mniejszym stopniu niż byśmy chcieli bądź nie mamy ich wcale. Może po pewnym czasie przestaną być odbierane jako sztuczne i staną się drugą naturą. Możliwości jest multum.

Ręce w kieszeniach

Nie tylko wypychasz sobie kieszenie ale również pokazujesz, że nie wiesz co zrobić z rękami. Ludzie chowają ręce do kieszeni zazwyczaj wtedy gdy czują się niepewni lub niekomfortowo. Albo jest bardzo zimno ale ta ostatnia opcja nas w tej chwili nie interesuje.

Podobno ludzie starają się ukryć dłonie kiedy się denerwują. Skoro nie chcesz sprawiać wrażenia osoby która ma coś do ukrycia lepiej wyciągnąć je z kieszeni. Alternatywą może być położenie dłoni na biodrach, co jest gestem pewności siebie lub położenie ich na czymś (gest pewności siebie i posiadania).

Spokój

Trudno uznać za osobę pewną siebie i opanowaną kogoś kto bez przerwy wierci się w miejscu, stuka nogą czy wystukuje rytm palcami. Postaraj się opanować swoje dłonie, nie chodzi o to, żeby całkiem nie gestykulować tylko uspokoić swoje gesty by były mniej chaotyczne.

Kontakt wzrokowy

Jak wyżej trudno uznać kogoś za opanowanego jeśli nie potrafi skupić wzroku przez kilka sekund na jednym obiekcie. Ponadto osoby pewne siebie patrzą przed siebie a nie na czubki swoich butów choć wydawać by się mogło, że, zwłaszcza w ziemie, jest to praktyczne. Jeśli spróbujecie sami się zdziwicie jak wiele przypadkowo spotykanych osób nie wytrzymuje kontaktu wzrokowego.

Uśmiech

Uśmiechnij się do kogoś, a zobaczysz, że znajdujące się w mózgach ludzi neurony lustrzane w większości przypadków powtórzą uśmiech na twarzach Twoich rozmówców. Do tego pewni siebie ludzie uśmiechają się, bo przecież nie mają powodów do zmartwień.

Postawa otwarta

Wszelkiego rodzaju skrzyżowane ręce oznaczać mogą arogancję, lęk, agresje a nawet wrogość. Dlatego podczas przyjaznej konwersacji lepiej raczej unikać tego typu gestów. Nie chcesz chyba wyglądać jak bramkarz przed klubem. Innym rodzajem wyrażenia pewności siebie i dominacji jest „wieżyczka” (połączone ze sobą palce lewej i prawej ręki, przy szeroko rozstawionych nadgarstkach, łokcie oparte na stole, krześle lub nogach) czyli coś co mi zawsze kojarzy się ze wszelkiego rodzaju szkoleniowcami. Więc chyba czasem nie warto.

Dodaj komentarz