Jak wykorzystać webasto do ogrzewania garażu?

Jak wykorzystać webasto do ogrzewania garażu?

Patent do ogrzania garażu za pomocą webasto jest dość prosty, bo wystarczy jedynie wjechać autem do garażu, a potem otworzyć drzwi auta, zamknąć garaż i uruchomić ogrzewanie postojowe. Jednym słowem nie jest to skomplikowane, ale wydajność tej konkretnej opcji zależy rzecz jasna od garażu. Mowa tu dokładnie o tym, że istnieją rozmaite typy garaży, a te wykonane z blachy falistej, którą już chwyciła korozja to jedynie szansa na utratę ciepła wytworzonego przez webasto. Lepiej jest wtedy gdy taki garaż nie jest zbyt dużym i na dokładkę posiada jakieś wygłuszenie, ale w małym garażu niewiele osób spędza czas, choćby ze względu na to, że w małym brakuje miejsca na prace przy samochodzie. Zdecydowanie lepiej jest w przypadku garażu znajdującym się w pomieszczeniu piwnicznym domu rodzinnego. W miejscu tego rodzaju przestrzeń może nie stanowić problemu i co równie istotne izolacja termiczna może być tam opcją akuratną. W tego typu miejscu może też być grzejnik zasilany z instalacji cieplnej domu, czyli po zamknięciu takiego garażu ogrzewanie za pomocą ogrzewania postojowego może stać się opcją zbędną, bo garaże tego typu nie wypadają słabo.

Ludzkie podejście do sprawy.

Istnieją między nami także i tacy ludzie, którym do pracy przy samochodzie ogrzewanie nie jest potrzebne. Nie chodzi tu rzecz jasna o prace powiązane z wnętrzem pojazdu. Takowe wyglądają zazwyczaj inaczej, bo można zamknąć drzwi i zająć się czyszczeniem tapicerki w rozgrzanym samochodzie. Pracę tego rodzaju da się wykonać w zamkniętym samochodzie, choć nie w każdym modelu jest to dostatecznie wygodne. Pewna część ludzi do pracy przy samochodzie nie potrzebuje wybitnego ciepła, bo zmienić koła razem z oponami można także wtedy gdy temperatura jest bliską zeru i na dokładkę nie potrzeba do tego klucza udarowego. Wystarczy ten standardowy klucz do wymiany kół i lewarek. Sprawy komplikują się dopiero wtedy gdy popracować znacznie dłużej, ale nie dla każdego w tym tkwi ten kluczowy problem, bo jakaś część z nas jest odporna na zimno i może długo pracować przy własnym samochodzie także wtedy gdy na zewnątrz jest zimno. Właśnie wtedy nie może padać śnieg i nie może pojawić się zjawisko takie jak porywisty chłodny wiatr, choć przed tego typu utrudnieniami może chronić typowy tani blaszany garaż.

Garaż z marketu.

Nikogo dziś nie dziwi to, że w marketach istnieją gotowe garaże z blachy falistej. Konstrukcje tego rodzaju to pewna ilość modeli dostępnych w kilku wersjach jeśli chodzi o wymiary w przypadku każdego modelu. Takie garaże to arkusze blachy falistej i do tego pewna ilość stalowych profili. Właśnie taką konstrukcję da się załadować do typowej przyczepki o niewielkiej ładowności, a pod domem skręcić w zaledwie trzy lub cztery godziny. Ogrzewanie czegoś w tym stylu za pomocą webasto nie ma sensu, bo w sezonie letnim bywa dość gorąco, ale już zimą można to robić wtedy gdy chcemy popracować przy własnym samochodzie. Problem tkwi jedynie w tym, że konstrukcja tego rodzaju może pomieścić typowy samochód kompaktowy, ale już miejsca na pracę przy nim nie ma zbyt wiele. Dlatego też naprawy trzeba wykonywać na podjeździe przed domem, a to nie jest opcja najmilsza w sezonie zimowym. Kluczowe znaczenie ma tu też i to, że taki garaż z marketu budowlanego zazwyczaj jest opcją dodatkową lub tymczasową, bo ma się go przez te kilka lat przed postawieniem garażu murowanego.

Zalety pomieszczenia piwnicznego.

Jakaś część z nas ma garaż we własnej piwnicy. Mowa tu konkretnie o tym, że garaż jest tylko jednym z kilku pomieszczeń piwnicznych. Ogrzewanie czegoś w tym stylu za pomocą webasto ma sens, bo poza autem może znajdować się tam spory stół warsztatowy i do tego te skrzynki z narzędziami na kółkach. Jednym słowem jest to raczej opcja bardzo ciekawa, choć ogrzewanie postojowe w tym przypadku nie musi funkcjonować, bo obok garażu może znajdować się kotłownia i wystarczy zamknąć garaż po wjechaniu autem i otworzyć drzwi od kotłowni, po to by warunki do pracy w sezonie zimowym były tymi akuratnymi. Nie w każdym przypadku spotyka się tego typu zaletę, ale gruby mur i izolacja termiczna dają bardzo wiele, czyli zimą w takim pomieszczeniu zazwyczaj jest cieplej, nawet jeśli w takim garażu nie ma tego stałego ogrzewania. Kluczowe znaczenie ma też i to, że  ogrzewanie w tego typu przypadkach może być jedynie dodatkiem, bo wiele osób nie lubi nadmiernego ciepła wtedy gdy pracują w kurtce przy samochodzie.

Prace związane z elektryką.

Wielu z nas dość dobrze wie o tym, że pewne typy pracy przy samochodzie są powiązane z wiązkami kabli, a konkretniej raz na jakiś czas w autach użytkowych montuje się czujniki parkowania lub inne tego typu dodatki. Często robi się to w garażu i nie zawsze właśnie wtedy garaż może być zamknięty, a webasto włączone. Nie da się go włączyć w samochodzie wtedy gdy akumulator jest odłączony, a wiązki elektryczne po części przecięte, po to by podłączyć kamerę cofania lub czujniki parkowania. Dodatkami tego rodzaju często modyfikuje się te wiekowe limuzyny. W tym postępowaniu nie ma kompletnie nic zaskakującego, bo limuzyny to zazwyczaj dość drogie auta w sensie eksploatacyjnym, czyli nawet lusterka do takowych swoje kosztują i co równie istotne nie chcemy takiego samochodu uszkodzić na parkingu przed marketem. Dlatego dodajemy do opcji tej rozmaite systemy, po to by eksploatacja stała się o wiele prostszą opcją i to nawet tam, gdzie auta często są uszkadzane w sposób nieznaczny.

Inne istotne wzmianki.

Pewna część z nas może we własnym garażu zamontować elektryczny grzejnik, który to zasila turbina wiatrowa znajdująca się jakieś trzy metry nad dachem konkretnego garażu. Inwestycja tego rodzaju swoje kosztuje, ale zwraca się po pewnej liczbie godzin prac warsztatowych. Jednym słowem używanie webasto limuzyny i to tylko po to by grzać garaż po pewnej ilości godzin będzie już opcją dość kosztowną. Dlatego też zainwestowanie w turbinę wiatrową, regulator napięcia, przetwornicę i skromny grzejnik elektryczny to na dłuższą metę oszczędzanie. Problem może jedynie tkwić w tym, że nie w każdym miejscu taka turbina będzie opcją mile widzianą.

Dodaj komentarz