Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Rozstępy lubią pojawiać się właśnie u kobiet w ciąży. Nawet jeśli do tej pory nie miałaś żadnych powodów do tego, by narzekać na stan swojej skóry, jeżeli właśnie w twoim ciele rozwija się nowe życie, jesteś automatycznie dużo bardziej narażona na przeróżne dolegliwości. Być może już teraz stosujesz jakieś kosmetyki dla kobiet w ciąży, ale jeśli nie jesteś w tym zbyt sumienna albo przez przypadek kupiłaś nieodpowiednie preparaty, najprawdopodobniej nie zdołasz całkowicie zapobiec rozstępom. Zazwyczaj zaczynają się one pojawiać już pod koniec drugiego tygodnia ciąży. Twoja skóra, zwłaszcza ta występująca w okolicach brzucha, zaczyna się rozciągać, czego skutkiem jest uwidocznienie się na niej mało estetycznych, zazwyczaj fioletowych bądź różowych kreseczek. Wraz z upływem czasu ulegną one rozjaśnieniu i staną się niemalże białe, ale mimo tego pozostaną widoczne na skórze. To oznacza, że rozstępom lepiej zapobiegać. A jak to robić skutecznie?

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna
Błędem wielu przyszłych mam jest myślenie, że od momentu, w którym zaszły w ciążę, wolno im jeść dosłownie wszystko. Chcesz przecież zapewnić swojemu dziecku dostęp do wszystkich niezbędnych składników odżywczych. A jako że raczej nie narzekasz w ciąży na kiepski apetyt, dosłownie jesz za dwoje i totalnie się tym nie przejmujesz. Nawet jeśli już teraz przestałaś mieścić się w swoje stare spodnie i nie jesteś w stanie założyć na siebie żadnej obcisłej sukienki, uważasz, że tak po prostu musi być, a gdy już tylko urodzi dziecko, na pewno kilogramy szybko spadną i znów wrócisz do formy. Nie zdołasz jednak zmienić już tego, co w trakcie ciąży wydarzy się z twoim ciałem. Jeżeli dopuścisz do powstania rozstępów, później nie zdołasz magicznie ich usunąć. Nawet najlepsze kosmetyki dla kobiet w ciąży nie są w stanie rozprawić się z istniejącymi już rozstępami. Jest to akurat taki defekt, którego można się pozbyć wyłącznie poprzez specjalistyczne (i drogie) zabiegi medycyny estetycznej.

Rozstępom możesz zacząć zapobiegać teraz. Częściowo już to robisz, bo przecież stosujesz dopasowaną do swojego ciała pielęgnację, ale czy aby na pewno myślisz też o diecie? A to ona jest tutaj jednak najważniejsza. Nie próbuj nigdy jeść za dwoje i nie umieszczaj w swoim jadłospisie wyłącznie słodyczy czy chipsów, szukając usprawiedliwienia w swoim stanie. W ciąży twoja waga powinna wzrosnąć maksymalnie o jakieś 10-15 kilogramów. Wbrew pozorom twoje zapotrzebowanie kalorycznie w ciąży nie zmienia się jakoś znacząco. W pierwszym trymestrze jest dokładnie takie samo jak normalnie, później natomiast zostaje podwyższone o jakieś 300-500 kalorii. Nie ma więc sensu się przejadać i rezygnować z ruchu. Nawet jeśli ciąża powoduje u ciebie spore zmęczenie, zawsze znajdziesz w sobie na tyle dużo energii, by udać się chociażby na godzinny spacer albo wykonać sobie relaksacyjną jogę.

Skuteczna pielęgnacja ciała
Do zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety oraz regularnych ćwiczeń fizycznych możesz też dodać pielęgnację, którą stworzą dla ciebie profesjonalne kosmetyki dla ciężarnych. Pamiętaj, aby odpowiednio ich używać. Najpopularniejszymi kosmetykami dla kobiet w ciąży są oczywiście balsamy, masła do ciała i mleczka, które musisz bardzo dokładnie rozsmarowywać na umytej wcześniej skórze. Już podczas kąpieli możesz jednak częściowo zadbać o swoje ciało. Nakładając na nie żel pod prysznic lub płynne mydło, przy okazji od razu staraj się je intensywnie masować. Możesz to robić po prostu dłońmi albo użyć specjalnej szczotki lub gąbki wykonanej z naturalnego materiału – np. włókna bambusowego. Świetne kosmetyki dla ciężarnych to także peelingi. Stosuj je zatem śmiało przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy w tygodniu. Świetny peeling możesz też wykonać z soli himalajskiej. Gotowym kosmetykiem masuj skórę pod prysznicem, aby usunąć martwy naskórek.

Na niektóre preparaty kosmetyczne musisz jednak uważać. Pomimo tego, że w ostatnim czasie sporą popularność zyskały aloesowe preparaty, raczej nie poleca się ich kobietom w ciąży. Mogą one szkodzić i tobie, i twojemu dziecku. Na wszelki wypadek nie używaj więc kosmetyków, w których występuje chociażby minimalny dodatek aloesu.

Dodaj komentarz