Jak przeżyć jesień bez chandry?

Jak przeżyć jesień bez chandry?

Jesienią, gdy dni są krótsze, światła słonecznego jest mniej, a pogoda często jest mieszanką deszczu, mgły i wiatru, często dopada nas gorsze samopoczucie. Trudno się temu dziwić – wielu z nas wychodzi do pracy w ciemności wczesnego poranka i wraca do domu, gdy już zaszło słońce. To skutkuje wieczną sennością, zmęczeniem i zniechęceniem, dlatego dbanie o siebie w tym szczególnym czasie jest tak ważne. Oto kilka sposobów, jak sprawić, by jesień i zima były przyjemniejsze do przetrwania!

1. Staraj się jak najwięcej czasu spędzać na słońcu

Do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy światła słonecznego. Nie tylko jest nam ono niezbędne do produkcji witaminy D, ale także odpowiada za wyregulowanie naszego cyklu dobowego, dzięki któremu organizm wie, kiedy jest pora na aktywność, a kiedy na sen. Warto zadbać o to, by codziennie spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, nawet wtedy, gdy jest zimno, a słońce jest za chmurami, gdyż nawet przy zachmurzonym niebie nasze receptory w oczach zareagują na niebieskie składowe światła, które są sygnałem do pobudzenia i aktywności. Jeśli masz możliwość wyjść w czasie przerwy w pracy na dwór, to urządź sobie choćby kilkuminutowy spacer, wystaw twarz do słońca i pooddychaj świeżym powietrzem, a na weekend zaplanuj wycieczkę albo dłuższy spacer – ubierz się w ciepłe ubrania, zabierz parasol i już po krótkim czasie poczujesz, jak dużą różnicę dla samopoczucia robi pobyt na dworze.

2. Spróbuj czegoś nowego

Lato kojarzy nam się z przygodami, podróżami i szaleństwem, ale nie ma powodów, by jesienią i zimą popadać w marazm. Przygotuj sobie listę rzeczy, które wydają się ciekawe i ekscytujące, a przy tym są stosunkowo łatwe do zrealizowania, i po kolei zacznij je realizować. Przy złej pogodzie możesz nauczyć się gotować jakąś nową potrawę, zapisać się na darmowe warsztaty w tematyce, która Cię interesuje, albo wybrać się do teatru czy do opery. Grunt to zaplanować coś, na co będzie można niecierpliwie czekać – dzięki temu nie tylko czas zleci szybciej, ale też przy okazji wyjdziesz ze swojej strefy komfortu i wzbogacisz się w nowe doświadczenia. 

3. Odnów kontakty

Jesień to doskonały czas na odnowienie kontaktów ze wszystkimi osobami, których dawno nie widzieliśmy. Siedzenie przy gorącej kawie albo aromatycznej herbacie i rozmawianie o wszystkim ma o tej porze roku szczególny urok. Przerywa monotonię dnia codziennego i pomaga odbudować trochę zaniedbane znajomości. Dobrym pomysłem jest też zaproszenie przyjaciół do wspólnego pieczenia ciasteczek albo przygotowywania kolacji, do której potem razem zasiądziecie.

4. Znajdź w sobie duszę artysty

Rysowanie, malowanie, robienie na drutach, na szydełku, lepienie figurek albo pisanie opowiadań to aktywności, które wielu z nas lubiło w dzieciństwie. Nie ma sensu wmawiać sobie, że można robić artystyczne rzeczy tylko wtedy, gdy jest się w nich dobrym, bo ich głównym celem jest po prostu relaksująca rozrywka. Dzieci nie martwią się, że narysują brzydki obrazek, nie przejmują się dziurami w fabule opowiadania, a wszystkie kreatywne pomysły realizują od razu. Warto odnaleźć w sobie to dziecko i spędzić miły wieczór na działalności artystycznej. W naszych czasach jest to szczególnie proste – wystarczy, że poszukać w internecie podpowiedzi, jak lepiej rysować albo jak nauczyć się robić na drutach. Tworzenie to nasz naturalny instynkt, a kreatywność jest wpisana w ludzki charakter, dlatego weź kartkę, ołówek i daj się ponieść wyobraźni albo zainwestuj w kolorowanki dla dorosłych i baw się kolorami. Zobaczysz, ile to daje satysfakcji!

5. Stwórz przytulny klimat w domu

Stwórz we własnym domu swoją oazę spokoju i przytulności – porozkładaj puchate poduszki i koce, udekoruj stół suszonymi kwiatami, ustaw klimatyczne lampki i świeczki, żeby po całym dniu przyjemnie było wrócić do siebie i odpocząć. Nie bez powodu jesienią świeczki tak zyskują na popularności. Migające płomyczki tworzą wyjątkową atmosferę w domu i aż chce się przy nich zawinąć w kocyk i przesiedzieć cały wieczór z książką. Ostatecznie jesteśmy częścią natury i tak jak wszystkie stworzenia zagrzebują się w norkach, a drzewa gubią liście, tak i my możemy pozwolić sobie na to, by jesienią więcej odpoczywać. Nie wyrzucaj sobie teraz, że nie jesteś mistrzem produktywności – na to jeszcze przyjdzie pora.

Jesień nie musi być smutna i przygnębiająca. Dużo zależy od nastawienia, dlatego warto zadbać o detale i zmienić swój tryb życia na tyle, by była to przyjemna pora roku, nawet gdy za oknem szaleje wichura.

Dodaj komentarz