Jak działa antyperspirant

Jak działa antyperspirant

Według lekarzy gruczoły potowe pracują przez całą dobę. Codziennie nasze ciało wydala od 800 ml do 1500 ml potu! Aż 99 procent stanowi woda, a pozostałą część stanowią: chlorek cynku, mleczany. Mocznik, oraz związki mineralne. Antyperspiranty mają za zadanie zminimalizować ilość wydalanego potu, co wydłuża uczucie świeżości, a co za tym idzie poprawia nasze samopoczucie i zapobiega poczuciu wstydu.

Jak działa antyperspirant? Wiemy już, że chodzi o zmniejszenie wydzielania potu. W jaki sposób zachodzi taki proces? Zawarte w antyperspirantach składniki, np. chlorowodorek glinu pod wpływem temperatury i reakcją z potem powoduje powstanie powłoki ochronnej, tzw. żelu. Zwęża on ujścia gruczołów łojowych, a tym samym hamuje wydzielanie potu. Znajdujące się w produktach kompleksy glinowo-cyrkonowe oraz sole glinu także wpływają na pracę gruczołów łojowych – mają właściwości ściągające i uszczelniają ich ujścia.

Nie wystarczy sama wiedza na temat tego, jak działa antyperspirant, aby spełniał on swoje funkcje! Równie ważne są zasady aplikacji produktu. Przed zastosowaniem antyperspirantu miejsce użycia przede wszystkim powinno być czyste. Dlatego też aplikujemy produkt na świeżo umytą skórę – najlepiej użyć zimnej wody z dodatkiem żelu. Żele są lepszym rozwiązaniem niż zasadowe mydła, ponieważ w kwaśnym środowisku bakterie słabiej się namnażają. Jeżeli skóra nie będzie dokładnie oczyszczona, pozostający na powierzchni skóry pot, sebum i inne zanieczyszczenia zahamują działanie antyperspirantu. Nawet jeżeli nie czujesz jeszcze przykrego zapachu, musisz oczyścić skórę przed aplikacją. Pamiętaj także, aby po umyciu dokładnie osuszyć dane miejsca. Jak już wspomniano składniki antyperspirantu reagując z potem tworzą żel – a pot w większości składa się z wody. Zatem jeżeli nie wytrzesz miejsca aplikacji do sucha, produkt wejdzie w reakcję z wodą. Powstały w ten sposób żel zamiast w ujściach gruczołów zatrzyma się na powierzchni skóry. Nie tylko osłabisz działanie antyperspirantu, ale też możesz doprowadzić do podrażnień.

W przypadku nadmiernej potliwości zwykłe antyperspiranty mogą okazać się nieskuteczne. W takiej sytuacji lepiej wybrać bloker. Zawiera nawet 30 procent soli glinu, a to znacznie więcej niż u poprzednika. Zasady stosowania dotyczące czystości i suchości skóry są takie same. Blokery jednak stosujemy na noc, dwa lub trzy razy w tygodniu. Zbyt częsta aplikacja może doprowadzić do podrażnień. Podrażnienia mogą się także pojawić u osób z wrażliwą skórą, dlatego w przypadku wystąpienia pieczenia i zaczerwienienia należy zaprzestać stosowania produktu.

Dodaj komentarz