Dieta cukrzycowa. Co może jeść cukrzyk a czego nie?

Dieta cukrzycowa. Co może jeść cukrzyk a czego nie?

Niewłaściwa dieta może skutkować skokami poziomu cukru we krwi, przez co proces leczenia i wyregulowania cukrzycy będzie znacznie utrudniony. Mimo że zwykle błędy dietetyczne diabetyków dotyczą spożywania nadmiernej ilości słodyczy oraz cukrów prostych, to nie są to jedyne szkodliwe produkty. Jak powinna wyglądać dieta cukrzycowa? Szczegóły w artykule. 

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Jak wynika z szacunków WHO, cierpi na nią ponad 42 mln osób. Leczenie cukrzycy oprócz terapii farmakologicznej lub insulinoterapii powinno uwzględniać również kwestię odpowiednio dobranej diety. Dieta cukrzycowa ma przede wszystkim na celu uregulowanie, a także osiągnięcie prawidłowej glikemii, zarówno na czczo jak i po spożyciu posiłków. 

Dieta cukrzycowa. Jak powinna wyglądać? 

Indeks glikemiczny 

Jednym z najważniejszych pojęć, o którym pacjenci z cukrzycą nie powinni pod żadnym pozorem zapomnieć, jest indeks glikemiczny. Pozostawia on bowiem informację o tym, jak po spożyciu danego produktu wzrasta poziom glukozy we krwi w porównaniu do spożycia czystej glukozy. 

Produkty spożywcze dzielimy na 

niskim indeksie glikemicznym (< 55 ), 

● średnim indeksie glikemicznym (55-70), 

● i wysokim indeksie glikemicznym (> 70) 

Cukrzycy powinni spożywać przede wszystkim produkty o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Unikać natomiast należy produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Warto pamiętać jednocześnie, iż indeks danego produktu zależy w dużej mierze od zawartości błonnika, tłuszczu i białka. Im wyższa jest ich zawartość, tym niższy jest indeks glikemiczny. 

Ładunek glikemiczny 

Ładunek glikemiczny to kolejny wskaźnik, który ma niemałe znaczenie dla cukrzyka. Określa on bowiem zawartość węglowodanów w pożywieniu. Opiera się nie tylko na wartości indeksu glikemicznego, ale również ilości węglowodanów, a także wielkości spożywanej porcji. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma ilość węglowodanów w posiłkach. 

Cukrzyca. Dieta ma olbrzymie znaczenie 

Dieta cukrzycowa i wartość energetyczna powinna być ustalona indywidualnie w zależności od:

● wieku, 

● płci, 

● masy ciała, 

● wzrostu. 

● poziomu aktywności fizycznej. 

Dziennie zapotrzebowanie powinno być rozłożone na 5-6 posiłków dziennie. Śniadanie najbezpieczniej jest spożyć maksymalnie po godzinie od momentu wstania z łóżka. Kolejne posiłki powinny być zjadane co 3-4 godziny. Natomiast ostatni posiłek około 2 godziny przed snem. Warto pamiętać jednocześnie, że o ile liczba posiłków zależy od typu cukrzycy, tak pory ich spożywania powinny być stałe. 

Generalnie w każdym typie cukrzycy nie zalecamy słodyczy, gdyż zawierają cukry proste, których tzw. indeks glikemiczny jest bardzo wysoki. Alternatywą dla tradycyjnych słodkości mogą być produkty przeznaczone dla diabetyków, pozbawione w swoim składzie sacharozy.

Dodaj komentarz