Czym jest komora hiperbaryczna i w jaki sposób pomaga ratować życie?

Czym jest komora hiperbaryczna i w jaki sposób pomaga ratować życie?

Komora hiperbaryczna to szczelnie zamknięta kapsuła, która wykorzystywana jest do terapii hiperbarycznej. Jej nazwa związana jest z panującym w środku ciśnieniem. Tego rodzaju terapia nie jest niczym nowym, bo używa się jej w medycynie już od kilkudziesięciu lat. Ma ona zastosowanie w leczeniu różnych chorób i dolegliwości, a w niektórych przypadkach pozwala nawet ratować życie. Sprawdź, w jaki sposób działa komora hiperbaryczna i jakie są wskazania do przeprowadzenia terapii hiperbarycznej.

Jak działa komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna to zbiornik ciśnieniowy, który pozwala na regulowanie panującego wewnątrz środowiska. W medycynie chodzi przede wszystkim o kontrolowanie ciśnienia i stężenia tlenu. W terapii hiperbarycznej pacjentowi podaje się do oddychania 100% dawkę tlenu pod zwiększonym ciśnieniem. W praktyce klinicznej zazwyczaj stosuje się ciśnienie wynoszące 2000–2400 hPa. Takie działanie sprawia, że zanikają fizjologiczne bariery, a tlen dużo swobodniej może przenikać do komórek ciała.

Kiedy stosuje się terapię hiperbaryczną i jak ona wygląda?

Terapia ta stosowana jest w wielu przypadłościach. Pojedyncza sesja trwa około godziny, a pacjent w tym czasie znajduje się w pozycji siedzącej lub leżącej. W czasie zabiegu stosuje się jednak przerwy. Co ciekawe terapia hiperbaryczna, może być nawet zabiegiem ratującym życie, bo wykorzystuje się ją przy leczeniu zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Zatrucie czadem jest niezwykle groźne, ponieważ tlenek węgla dużo łatwiej wiąże się z transportującą tlen hemoglobiną. Sprawia to, że transport tlenu przez hemoglobinę jest niemożliwy. W takim wypadku tlenoterapia w komorze hiperbarycznej pozwala zapewnić odpowiednie dotlenienie wszystkich tkanek. Inne możliwe wskazania do zastosowania terapii hiperbarycznej to:

  • Choroba wysokościowa
  • Niedokrwienie tkanek
  • Martwica
  • Choroby o podłożu neurologicznym (np. Alzheimer)
  • Trudno gojące się rany
  • Rozległe oparzenia

Co jeszcze warto wiedzieć o komorze hiperbarycznej?

Wyróżnia się komory jednoosobowe oraz wieloosobowe, które mogą pomieścić nawet kilkanaście osób. Z komory hiperbarycznej mogą korzystać także dzieci. Na zabieg w komorze hiperbarycznej można umówić się prywatnie, a wtedy skierowanie od lekarza nie jest wymagane. Skuteczność terapii hiperbarycznej potwierdzona została badaniami, jednak istnieją też bezwzględne przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu. Zaliczamy do nich stosowanie chemioterapii i nieleczoną odmę opłucnową. Inne możliwe przeciwwskazania to: rozrusznik serca, klaustrofobia i stosowanie niektórych leków. Chociaż terapia w komorze hiperbarycznej daje pozytywne skutki, to zawsze najpierw warto sięgnąć po poradę lekarza. Szczególnie wtedy, gdy nie wiemy, czy możemy bezpiecznie skorzystać z takiego zabiegu.

Dodaj komentarz