Czy kobiety jeżdżą gorzej od mężczyzn?

Czy kobiety jeżdżą gorzej od mężczyzn?

Kobiety i mężczyźni różnią się między sobą i tego nie trzeba nikomu tłumaczyć. A czy na ich zachowania na drodze i dobór samochodów także ma wpływ płeć? Większość osób stwierdzi pewnie, że tak, bo skądś się musiały wziąć dowcipy o rozróżnianiu samochodów przez kobiety na podstawie kolorów lub powiedzenia typu „jeździsz jak baba”. A jak to wygląda w rzeczywistości?

Kto jeździ gorzej?

Prawdą jest, że za kierownicą częściej siedzą mężczyźni, ale tendencja ta bardzo szybko się zmienia i coraz więcej kobiet robi prawo jazdy. Może ten czynnik wpłynie także na postrzeganie kobiet za kierownicą? Zdanie „jeździsz jak baba” najczęściej odnosi się do kierowców zbyt ostrożnych, jadących niepewnie i powoli, nieumiejących parkować i podejmujących pochopne decyzje za kółkiem, jak np. wjazd pod prąd na rondo czy skręt w lewo z prawego pasa. Czy rzeczywiście kobiety jeżdżą wolniej? Z badań przeprowadzonych przez Komendę Główną Policji wynika, że rzeczywiście domeną kobiet za kierownicą jest ostrożniejsza jazda i to one częściej wymuszają pierwszeństwa. Jedna i mężczyźni nie są bez winy. Stanowią oni ¾ % wszystkich ofiar wypadków w Europie, a do tego częściej są ich sprawcami. Mężczyźni-kierowcy przodują w niechlubnym zestawieniu brawurowej jazdy i przekraczania dozwolonej prędkości.

Samochód a płeć

Istnieje tez wiele stereotypów dotyczących tego, jak kobiety wybierają auta. Opinie o samochodach co prawda różnią się w zależności od tego, kto je wyraża, ale czy rzeczywiście płeć ma wpływ na wybór pojazdów? Istnieją żarty, w których kobieta opisująca sprzedawcy samochód, jaki jej się marzy mówi: czerwony i mały. Mężczyzna zwraca natomiast uwagę na moc, spalanie i bardziej techniczne aspekty. Czy tak jest naprawdę? Z wielu badań przeprowadzonych na właścicielach samochodów wynika, że jest w tym ziarno prawdy, jednak niewielkie. Jeśli chodzi o preferencje dotyczące koloru, niewiele one się różnią w zależności od płci.

Pytając o opinie o samochodach i ich koloru, większość zarówno kobiet, jak i mężczyzn odpowiada, że preferują srebrne (który też jest najpopularniejszym kolorem samochodów w ogóle i stanowi 1/5 % wszystkich aut). Nie ma też większej różnicy w wyborze samochodów pod względem marki, bo określone z nich są popularne zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Opinie o samochodach różnią się jednak w przypadku wyboru rodzaju auta. Ponad 50 % kobiet woli jeździć w niewielkich autach typu hatchback, a tylko 1/3 mężczyzn preferuje takie nadwozia, za to lubią także sedany i kombi, które nie są popularne wśród pań. Może wynika to z ich udowodnionych badaniami mniejszych zdolności do parkowania? Wszak mniejszym autem parkuje się łatwiej, a na ogół mężczyźni wolą większe rzeczy, także samochody.

Dodaj komentarz