Aloes dobry na trądzik

Aloes dobry na trądzik

Walka z trądzikiem bywa dość wyczerpująca oraz kosztowna. Jeśli jednak nie mamy problemów z dość ciężką postacią zmian trądzikowych, warto zastosować domowe sposoby. Musicie jednak pamiętać, że nie wszystkie są polecane. Na pewno nie należy sięgać po leczenie trądziku za pomocą spirytusu salicylowego czy opalania. Czym to grozi – już wiemy. Ale są takie domowe sposoby na trądzik, które mogą przynieść poprawę. Jednym z nich jest wykorzystanie leczniczych właściwości aloesu – rośliny, którą właściwie prawie każdy z nas ma w domu.

Dobroczynne właściwości aloesu a walka z trądzikiem

Aloes jest rośliną należącą do sukulentów. Warto mieć świadomość, ze jego gorzki sok wykorzystywany jest na szeroką skalę we współczesnej medycynie oraz kosmetyce. A to wszystko ze względu na wiele dobroczynnych właściwości, jakie aloes wykazuje. Dzięki temu aloes może być skutecznym środkiem służącym walce ze zmianami trądzikowymi.

Trzeba przede wszystkim podkreślić, że sok z aloesu wykazuje działanie bakteriobójcze. A jak wiadomo – to między innymi bakterie beztlenowe są jedną z przyczyn pojawienia się zaskórników.

Sok z aloesu działa także przeciwzapalnie oraz przeciwświądowo, co również może mieć znaczenie w redukcji trądziku. Trzeba pamiętać, że niekiedy zmiany trądzikowe dotykają stany zapalne, które powodują że trądzik zaczyna mieć dość poważny przebieg.

Sok z aloesu działa również nawilżająco i odżywczo, przyczyniając się tym samym do poprawy kondycji skóry. Ponadto właściwości obejmują również działanie regeneracyjne.

Aloesowy sok stanowi bogate źródło witamin z grupy B, witaminy A, witaminy C oraz witaminy E. Obfituje w dobroczynne minerały, w tym: wapń, mangan, chrom, miedź, potas, sód, cynk, żelazo. Stanowi źródło steroli działających antyzapalnie oraz antrachinonów wykazujących działanie antybakteryjnie. W soku aloesowym znajdziemy również saponiny, które mają właściwości myjące i ściągające.

Warto mieć świadomość, że preparaty na trądzik, których skład opiera się głównie na bazie wyciągu z aloesu zwyczajnego przyczyniają się do zwalczania każdego rodzaju trądziku, bez względu na przyczyny powstawania zmian. Ponadto łagodzą objawy oraz są skuteczne w przeciwdziałaniu ponownemu pojawieniu się trądziku. Co więcej – zapobiegają powstawaniu szpecących przebarwień i blizn, które nierzadko towarzyszą walce ze zmianami trądzikowymi.

Jak pozyskać żel z liści aloesowych?

Żel aloesowy o dobroczynnych właściwościach znajduje się w liściach. Jego pozyskanie na szczęście nie jest trudne.

By pozyskać dobroczynny żel, należy oberwać kilka liści rośliny, które na kilkanaście minut należy włożyć do lodówki. Po upływie 10-15 minut należy liście zmiażdżyć, by wypłynął z nich sok.

Domowe preparaty z aloesem

Jak już wcześniej wspomniałam, aloes wykorzystywany jest przez firmy kosmetyczne i farmaceutyczne do tworzenia skutecznych kosmetyków zwalczających trądzik. Ale, jeśli mamy pod ręką tę roślinę, domowe preparaty można przygotować samodzielnie. A możliwości jest kilka.

Jak przygotować maść z aloesu?

Jedną z możliwości wykorzystania aloesu zwyczajnego jest maść. By przygotować taki preparat, koniecznością jest pozyskanie żelu z liści, a następnie gotowanie go aż zacznie gęstnieć. Powstałą masę, gdy przestygnie, należy nakładać na miejsca objęte zmianami trądzikowymi. Pozostałą część maści należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

Tonik aloesowy – sposób przygotowania

Żel pozyskany z aloesu może przyjść także postać toniku służącego do przemywania twarzy. Należy zalać go odpowiednią ilością wody, by uzyskać tonik. Następnie taki preparat nakładamy na płatek kosmetyczny i przemywamy nim twarz.

Podsumowanie

Aloes na trądzik jest dobry, bo sprawdzonym sposobem na trądzik. Jego ogromną zaletą jest nie tylko skuteczność, ale również niski koszt. Tak naprawdę walka ze zmianami skórnymi właściwie nic nie kosztuje, pod warunkiem że posiadamy tę leczniczą roślinę w domu.

Jeżeli jednak nie mamy aloesu, nic straconego – gotowy sok można zakupić w aptece.

Dodaj komentarz