Szczęśliwe życie – zdrowe relacje

Szczęśliwe życie – zdrowe relacje

Często zastanawiamy się jak odnaleźć szczęście w życiu codziennym. Szczęśliwe życie jest jak najbardziej możliwe i zależy tylko od nas samych i naszej pracy nad sobą. Niewątpliwie, na odczuwanie radości ma wpływ wiele czynników.

Jednym z nich są dobre relacje z otoczeniem. Nie zawsze jest jednak tak kolorowo, jakbyśmy tego chcieli. Z poniższego artykułu dowiesz się jakimi zasadami kierować się, aby czuć spełnienie i przestrzeń w każdej relacji.

Stawianie granic 

Podstawową kwestią, która sprawia, że czujemy swobodę są granice w relacjach. To właśnie one pozwalają na to, abyśmy odczuwali przestrzeń dla siebie, a nasze zdanie było szanowane. Kiedy nie stawiamy granic często czujemy się pozbawieni wyboru, mamy mniej czasu dla siebie i praktycznie uzależniamy się od opinii społeczeństwa.

Kluczem jest więc postawienie sobie pytania: “czy na pewno chcę to zrobić?”, zawsze wtedy, kiedy ktoś od nas czegoś wymaga. Pozwoli to na lepsze wyrażanie siebie w relacji z drugim człowiekiem.

Należy też mieć dla siebie wyrozumiałość, gdyż jeśli wcześniej nie stawialiśmy granic w relacjach, nauka tej bardzo przydatnej umiejętności może wymagać czasu. Najważniejsza jest tutaj metoda małych kroków. Jeśli więc koleżanka wprasza się na kawę, a Ty wiesz, że tego dnia będziesz zajęty, powiedz jej to zamiast dezorganizować swój kalendarz.

Z kolei jeśli masz problem z natarczywymi rodzicami, którzy usilnie próbują wprowadzać swoje zasady do Twojego życia, odważ się by zakomunikować im, że w swoim życiu to Ty podejmujesz decyzje. Pamiętaj też, że nie zawsze spotkasz się z aprobatą otoczenia, ale gdy tylko zaczniesz słuchać siebie zamiast innych, będzie Ci z tym o wiele łatwiej.

Stawianie granic, mimo że na początku nieco trudne, po pewnym czasie jest bardzo uwalniające, a Ty możesz się zdziwić o ile bardziej radosna stanie się Twoja codzienność.

Szanowanie granic 

Stawianie granic działa w obie strony. Jeśli chcesz, aby Twoja przestrzeń była respektowana, musisz respektować przestrzeń drugiego człowieka. Chodzi głównie o to, że często dorabiamy swoją interpretację do czyichś zachowań. Jeśli Twoja przyjaciółka nie może się z Tobą spotkać, nawet gdy tego bardzo potrzebujesz, nie doszukuj się w tym drugiego dna, po prostu to zaakceptuj.

A jeśli Twoi rodzice nie mogą zająć się wnukami, mają do tego prawo, bez podejrzeń o brak zainteresowania. Wolność od cudzych opinii i sądów ma sens tylko wtedy, kiedy sami stajemy się od nich wolni. Dobre relacje z otoczeniem muszą odbywać się pod znakiem wzajemnego poszanowania granic i odmiennego zdania.

Nigdy też nie powinniśmy uzależniać się od czyjejś opinii, ponieważ ma na nią wpływ miliardy mniejszych i większych czynników oraz zdarzeń. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie: jak być szczęśliwym? Właśnie tak, zacząć od dwóch maleńkich, ale ogromnie wyzwalających kroków. 

Dodaj komentarz