Niezawodne sposoby w walce z przeziębieniem

Niezawodne sposoby w walce z przeziębieniem

Gdy pogoda za oknem robi się coraz gorsza, ludzi zaczyna męczyć przeziębienie. Nie jest to jednak aż tak poważna dolegliwość, aby od razu udawać się z nią do lekarza. Warto na początku skorzystać z domowych sposobów leczenia tej choroby. Niektóre z nich przynoszą natychmiastowe efekty.

1. CYNK

Badania potwierdzają, że cynk świetnie działa w przypadku przeziębienia. Należy go podać już w początkowych objawach choroby. Najlepiej działa dawka 75 mg substancji na dzień. Można go przyjmować w postaci suplementów diety lub wraz z niektórymi produktami spożywczymi: kiełkami pszenicy, ziarnami sezamu, gorzką czekoladą. Dzięki temu skraca się czas trwania dolegliwości.

2. SOK Z CYTRYNY

Już od wielu lat istnieje przekonanie, że gorąca herbata z cytryną pomaga zwalczyć przeziębienie. Jest to jednak mit. Zawarta w cytrynie witamina C traci swoje wartości pod wpływem wysokiej temperatury. Należy więc spożywać sok z cytryny bezpośrednio lub dodawać go do zimnych napojów. Witamina C pomaga organizmowi walczyć z chorobą i wzmacnia odporność.

3. INHALACJE

Jednym z najczęstszych objawów przeziębienia jest katar. Pomoże go zwalczyć domowa inhalacja. Aby ją przygotować, należy zalać rumianek gorącą wodą. Następnie pochylić się nad miską i wdychać opary przez kilkanaście minut. Taka inhalacja świetnie rozszerza naczynia krwionośne. Dzięki temu skutecznie działa na nieżyt nosa i pozwala pozbyć się uciążliwej wydzieliny.

4. SYROP Z CZOSNKU NA PRZEZIĘBIENIE

Syrop z czosnku doskonale radzi sobie z kaszlem. Wystarczy na początku rozgnieść jego kilka ząbków. Do papki dodać sok z dwóch cytryn oraz odrobinę gorącej wody. Taki syrop można wypijać nawet kilka razy dziennie.

5. DOMOWY ROSÓŁ NA PRZEZIĘBIENIE

Rosół stosowano w leczeniu przeziębienia już wiele lat temu. Warto skorzystać z tej metody, bo gorący wywar świetnie rozgrzewa organizm. Dodatkowo, wzmacnia również chorego i od razu stawia na nogi. Taki rosół warto przygotować z mięsa oraz naturalnych warzyw. Zawierają one bowiem wiele, cennych składników odżywczych oraz witamin.

6. CEBULA
syrop z cebuli na przeziębienie

Cebula, tak samo jak cytryna, zawiera ogromne ilości witaminy C. A dzięki zawartej w niej rutynie ma działanie bakteriobójcze i pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny z gardła. Radzi sobie więc w przypadku kaszlu mokrego. Do zmiażdżonej cebuli wystarczy dodać odrobinę miodu i odcedzić całą masę. Syrop można pić spokojnie kilka razy dziennie.

7. ODPOCZYNEK

Nie ma w tym nic odkrywczego, że to właśnie odpoczynek pozwala pozbyć się choroby. Chory powinien wygrzewać się w łóżku przynajmniej przez kilka dni. Dzięki temu wyczerpany organizm będzie mógł sam zacząć walczyć z dolegliwością. Jeśli jednak w trakcie choroby trzeba wyjść z domu, należy ubrać się wtedy ciepło, a wręcz opatulić, aby nie pogorszyć swojego stanu.

Jeśli jednak domowe metody zawodzą, a przeziębienie dalej się utrzymuje, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Przeziębienie bardzo często jest bowiem mylone z grypą. A tą chorobę można pokonać wyłącznie za pomocą odpowiednich lekarstw i przypisanych środków medycznych.

Dodaj komentarz