Jak sobie poradzić z grypą?

Jak sobie poradzić z grypą?

Katar, ból głowy, złe samopoczucie – czy to już grypa? Wielu z nas zadaje sobie takie pytanie, tym bardziej o tej porze roku, gdy kichających i kaszlących osób jest w naszym otoczeniu wiele. Warto wiedzieć, że nie każda infekcja górnych dróg oddechowych jest grypą, która niesie ze sobą groźbę poważnych powikłań. Podstawowym objawem w przypadku grypy jest gorączka – i to wysoka, sięgająca nawet 41 stopni. Wysoka temperatura utrzymuje się u chorego przez kilka dni, a pojawia się zwykle w ciągu 24 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów chorobowych. Grypę charakteryzuje także szybki rozwój choroby.

Bóle kostno-stawowe, bóle głowy, uczucie ogólnego przemęczenia i rozbicia – te dolegliwości dotyczą zarówno grypy jak i przeziębienia, jednak w przypadku tej pierwszej są znacznie bardziej nasilone. Samemu pacjentowi trudno to ocenić, bo każdy ból głowy jest dokuczliwy, jednak przy grypie osłabienie i dolegliwości bólowe są tak silne, że choroba dosłownie „zwala z nóg” i chory nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Wirus grypy niszczy nasz naturalny system obronny, torując drogę bakteriom, które mogą potencjalnie zaatakować różne narządy. Wśród najczęstszych powikłań grypy wymienia się: zapalenie płuc, oskrzeli, ucha środkowego i zatok. W leczeniu grypy najważniejsze jest… leżenie w łóżku. Odciążenie organizmu umożliwia mu rozpoczęcie szybkiej akcji ratunkowej. Wspomagają go w tym leki działające objawowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. W ostrych stanach stosuje się leki przeciwwirusowe. Jak zapobiec infekcji? Uniknięcie jej jest sprawą niełatwą, zważywszy na to, że dochodzi do niej drogą kropelkową, np. ktoś kichnie, złapie za klamkę, której potem my dotkniemy – i już mamy na dłoni gromadę wirusów. Dlatego tak ważne jest częste mycie rąk i szeroko pojęta higiena osobista. W sezonie grypowym warto nosić przy sobie środek dezynfekujący i od czasu do czasu przecierać nim dłonie. Pamiętajmy też, że przebywanie w dużych skupiskach ludzkich, zwiększa ryzyko zakażenia.

Podstawą profilaktyki grypy są przede wszystkim szczepienia, które trzeba powtarzać co roku. Skład szczepionki jest bowiem modyfikowany w każdym sezonie grypowym w zależności od tego, jakie szczepy wirusa dominują w środowisku. Ponieważ wirusy nieustannie tworzą nowe mutacje, ubiegłoroczne szczepionki są nieskuteczne.

Szczepienia przeciw grypie poleca się przede wszystkim osobom starszym, przewlekle chorym na choroby układu krążenia, układu oddechowego, moczowego, cukrzycę, z osłabionym układem immunologicznym, a także pracownikom służby zdrowia.

Dodaj komentarz