Badanie słuchu – co warto o nim wiedzieć?

Badanie słuchu – co warto o nim wiedzieć?

Badanie słuchu służy do oceny stopnia słyszenia. Można je wykonać w gabinecie laryngologicznym oraz w punkcie protetycznym. Wskazaniem do wykonania badania jest między innymi: niedosłuch, szumy w uszach oraz zawroty głowy. Słuch można również skontrolować profilaktycznie.

Utrata słuchu – przyczyny

Pogorszenie stopnia słyszenia może nastąpić w każdym wieku. Główną przyczyną problemów ze słuchem jest nadmierna ekspozycja na hałas. Inne przyczyny to:

  • wiek powyżej 50 lat
  • zakażenia wirusowe i infekcje
  • urazy ucha
  • stosowanie niektórych leków
  • predyspozycje genetyczne
  • nadmiar woskowiny w uszach
  • guzy.

Badania słuchu

Istnieją dwie metody badania słuchu: badanie słuchu obiektywne oraz badanie słuchu subiektywne. Obydwie służą do określenia stopnia ubytku słuchu.

Badanie słuchu subiektywne

W czasie badania pacjent współpracuje z lekarzem. Lekarz z pewnej odległości zadaje pytania, na które pacjent powinien udzielić odpowiedzi. Tego typu badanie może wykonać lekarz rodzinny.

Innym typem badania jest audiometria tonalna, wykonywana w tzw. kabinie ciszy. Pacjent ma na uszach założone słuchawki, z których jest emitowany dźwięk o różnym natężeniu. Pacjent ma za zadanie określić, czy usłyszał dźwięk i umieścić go na tzw. audiogramie.

Badanie słuchu obiektywne

Tego typu badanie nie wymaga współpracy ze strony pacjenta. Jest wykonywane specjalistycznym sprzętem i przeprowadza je się np. na oddziałach laryngologicznych.

Jednym z najpopularniejszych obiektywnych badań słuchu jest tympanometria. Polega na użyciu specjalnej sondy, która mierzy odbicie fali dźwiękowej od błony bębenkowej. Test następuje przy zmianach ciśnienia w kanale słuchowym. Tympanometria jest badaniem bezbolesnym, dlatego jest często wykorzystywana do oceny słuchu dzieci.

Inne obiektywne metody badania słuchu to badanie słuchu BERA służące do oceny słuchowego potencjału pnia mózgu oraz otoemisja akustyczna do oceny funkcji ślimaka.

Zobacz również artykuł: badanie słuchu u dziecka

Przebieg badania słuchu

Aby ocenić słuch należy udać się na wizytę do laryngologa. Skierowanie do specjalisty wydaje lekarz rodzinny. Wizyta prywatna nie wymaga skierowania.

Badanie w zależności od wykonywanej metody można wykonać na leżąco lub siedząco. Najczęściej odbywa się w wyciszonym pomieszczeniu. Niektóre badania należy wykonać w czasie snu, ponieważ wtedy można uzyskać najbardziej miarodajne wyniki.

Przed badaniem należy zadbać o oczyszczenie kanalików słuchowych w wydzieliny. Podczas rozmowy z lekarzem można wyjaśnić wątpliwości związane z przebiegiem badania.

Regularne badania słuchu należy wykonywać po przekroczeniu 50-go roku życia. Inne wskazania to między innymi: praca w hałasie, zażywanie leków pogarszających słuch, przewlekłe zapalenia uszu oraz zdiagnozowany wcześniej niedosłuch.

Dodaj komentarz