Oprocentowanie czy prowizja – co jest ważniejsze?

Oprocentowanie czy prowizja – co jest ważniejsze?
oprocentowanie i prowizja

Na całkowity koszt kredytu ma wpływ wiele różnych czynników. Warto więc podczas wybierania odpowiedniej oferty zwrócić uwagę na wszystkie parametry kredytu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy dane zobowiązanie jest dla Ciebie opłacalne, czy też nie. Nie da się jednak ukryć, że osoby, które nie do końca znają się na finansach, mogą mieć problem z tym, aby zrozumieć niektóre pojęcia. Mowa chociażby o oprocentowaniu i prowizji. Która z tych rzeczy jest ważniejsza i co tak właściwie oznaczają oba te pojęcia? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Oprocentowanie – co się na nie składa?

Wiele osób zastanawiając się, nad opłacalnością jakiegoś kredytu najpierw zwraca uwagę na jego oprocentowanie. Oczywiście jest ono dość istotne, ponieważ od jego wysokości nalicza się odsetki od zobowiązania, które zwiększają całkowity koszt kredytu. W większości przypadków oprocentowanie kredytu jest stałe i ustala się je przed podpisaniem umowy kredytowej. Dzięki temu będziesz wiedział, ile dokładnie wynosi rata i nie będziesz zaskoczony jej podwyższeniem.

Warto jednak wiedzieć, że dla banku stałe oprocentowanie kredytu to pewne ryzyko. Jeśli w trakcie spłaty zobowiązania na przykład problemem stanie się inflacja i pieniądz straci na wartości, to taki nagle nisko oprocentowany kredyt będzie dla kredytodawcy mało opłacalny. Z tego powodu oprocentowanie stałe można spotkać zazwyczaj tylko w kredytach krótkoterminowych.

Prowizja – co to jest?

Kolejnym ważnym składnikiem każdego kredytu jest prowizja. Z reguły pobiera się ją jednorazowo na początku spłaty kredytu. Istnieją różne rodzaje prowizji np.: za udzielenie kredytu, za wcześniejszą spłatę, za nadpłatę kredytu, za odnowienie kredytu. Wysokość i możliwość naliczania niektórych prowizji przez banki jest uregulowana prawnie. Przykładowo prowizja za nadpłatę kredytu hipotecznego może być naliczana jedynie przez pierwsze trzy lata spłaty zobowiązania, a jej wysokość nie może przekroczyć 3% nadpłacanej kwoty.

Co jest ważniejsze – prowizja czy oprocentowanie?

Skoro wiesz już, czym jest prowizja, a czym oprocentowanie to pewnie zastanawiasz się, co jest ważniejsze. Otóż nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Prowizja generuje koszty jednorazowo w momencie, gdy oprocentowanie naliczane jest przez cały okres spłaty kredytu. Zarówno prowizja, jak i oprocentowanie są ważne, ponieważ mają wpływ na to, ile będzie kosztował nas dany kredyt. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na blogu Spłata Pożyczek.

Dodaj komentarz