Zakwas z buraków – wszystko co musisz wiedzieć

Zakwas z buraków – wszystko co musisz wiedzieć

O zakwasie z buraków robi się ostatnio coraz głośniej. Nie ma się temu co dziwić, bo odżywiamy się coraz bardziej świadomie i chętniej korzystamy ze sprawdzonych receptur na zdrowie naszych przodków. A za taką recepturę można z pewnością uznać zakwas z buraka. Zanim jednak sięgniemy po ten dobroczynny produkt, warto byłoby poznać jego właściwości. Tych, jak się okazuje, jest naprawdę całkiem sporo. Należałoby zdawać sobie również sprawę z tego, że najlepszym co możemy sobie podarować jest domowy, własnoręcznie przygotowany zakwas. Taki zakupiony w sklepie może mieć zdecydowanie mniej dobroczynny wpływ na stan naszego zdrowia. Kluczem do sukcesu jest więc znajomość odpowiedniej receptury oraz regularne sięganie po zakwas buraczany. Wówczas satysfakcjonujące efekty na pewno się pojawią.

Zakwas a sok – podobieństwa i różnice

Wiele osób myli niestety zakwas z buraków z sokiem z tych dobroczynnych warzyw. Niemniej jednak sok i zakwas nie są pojęciami tożsamymi. Istnieje wiele różnic i stosunkowo niewiele podobieństw między tymi produktami. Podstawową różnicą jest smak. Zakwas z buraków jest ostry, orzeźwiający i nieco kwaśny. Sok z buraka charakteryzuje się natomiast dosyć słodkim i bardzo łagodnym smakiem, który wiele osób określa mianem mdłego. Trzeba także zdawać sobie sprawę z faktu, iż sok buraczany nie będzie miał tych samych właściwości co zakwas z buraków. Przede wszystkim, w zakwasie znajdziemy dobroczynne bakterie kwasu mlekowego. Nietrudno zauważyć, że w bardzo pozytywny sposób wpływają one na stan naszego zdrowia i samopoczucia psychofizycznego. Sok z buraków nie zawiera natomiast bakterii kwasu mlekowego, choć nie można mu odmówić dużej zawartości witamin. Jeżeli chodzi o podobieństwa, zarówno sok, jak i zakwas z buraków mogą okazać się niezmiernie przydatne w walce z anemią wynikającą z niedoboru żelaza. Wydaje się więc, że dobrym pomysłem może być korzystanie z właściwości obydwu produktów. Niemniej jednak, to zakwas cieszy się większym uznaniem wśród miłośników zdrowej, naturalnej żywności.

zakwas z buraków

Największe zalety zakwasu z buraków

Jak już zaznaczono na wstępie, popularność zakwasu buraczanego bierze się przede wszystkim z niezwykle korzystnego wpływu tego specyfiku na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Nie sposób również nie wspomnieć o walorach smakowych i zapachowych. Buraczany zakwas posiada przyjemny aromat, za który w dużej mierze odpowiadają wykorzystywane do jego produkcji przyprawy, w tym czosnek. Jeśli chodzi o smak, jest on pikantny, wyrazisty i nieco kwaskowy. Nie ma się więc co dziwić temu, że wiele osób pije zakwas z buraków dla własnej przyjemności. Ponadto, nasze oczy może cieszyć głęboka, rubinowa barwa zakwasu z buraków. Szczególnie pięknie prezentuje się on w szklanych naczyniach. Szczególnie istotny jest jednak wpływ zakwasu z buraka na stan naszego zdrowia. Okazuje się, że może on zadziałać pobudzająco i wzmacniająco na organizm. Możemy spodziewać się też właściwości przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych, a nawet przeciwnowotworowych. Ponadto, dzięki zakwasowi z buraka można poprawić kondycję swoich włosów, paznokci oraz skóry.

Eliksir w walce z chorobami

Jak wspomniano wyżej, zakwas buraczany charakteryzuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwzapalnymi oraz przeciwnowotworowymi. Może więc zapobiegać rozwojowi wielu chorób oraz znacząco zmniejszać ryzyko ich wystąpienia. Jeżeli jednak jakieś schorzenie już nas dopadnie, nadal warto sięgać po buraczany zakwas. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że może on pomóc w zwalczeniu patogenów odpowiedzialnych za rozwój konkretnego schorzenia. Badania naukowe dowodzą, że znajdująca się w zakwasie buraczanym betanina, jest w stanie znacząco opóźnić wzrost komórek rakowych odpowiedzialnych za rozwój raka piersi bądź raka prostaty. Na uwagę zasługują również liczne antyoksydanty zawarte w tym rewelacyjnym produkcie. Jak zaś powszechnie wiadomo, przeciwutleniacze są w stanie skutecznie walczyć z wolnymi rodnikami. Te zaś odpowiedzialne są za wiele mniej i bardziej poważnych chorób, w tym za nowotwory. Nie sposób nie zauważyć, że w zakwasie buraczanym znaleźć można również całe mnóstwo cennych składników mineralnych oraz witamin. Mowa tu przede wszystkim o takich witaminach i minerałach jak:

  • witamina C
  • witamina A
  • witamina B6
  • witamina E
  • witamina K
  • kwas foliowy
  • fosfor
  • potas
  • mangan

Wszystkie wymienione wyżej witaminy oraz składniki mineralne przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niedobory witamin oraz minerałów mogą być odpowiedzialne za rozwój wielu schorzeń. Dobrze byłoby więc robić wszystko, aby im zapobiegać, a zakwas buraczany może nam właśnie w tym pomóc.

Naturalny środek zwiększający wydolność organizmu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż zakwas buraczany niesamowicie korzystnie wpływa na wydolność naszego organizmu. Jej zwiększenie jest zaś szczególnie istotne dla osób uprawiających jakiś sport. W szczególności mowa tu o bieganiu czy pływaniu. Tak naprawdę jednak, poprawa wydolności organizmu przyda się każdemu z nas. Wszyscy, którym zależy na poprawie wyników sportowych bądź po prostu na sprawniejszym funkcjonowaniu, powinni sięgnąć po zakwas z buraka. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Exeter dowiodły, że systematyczne popijanie tego napoju przed treningiem, jest w stanie zwiększyć wydolność organizmu aż o 30%! W niektórych przypadkach może być to nawet więcej. Każdy organizm jest bowiem inny. Ponadto, zakwas buraczany dodaje nam energii. Dzięki systematycznemu sięganiu po ten rubinowy specyfik, będziemy mogli cieszyć się większą ilością energii w ciągu dnia. Zakwasowi buraczanemu nie sposób również odmówić zdolności do regulowania ciśnienia tętniczego krwi. Osoby borykające się z nadciśnieniem powinny więc zaufać sile tego naturalnego produktu.

zakwas z buraków

Bezpieczny i zdrowy kosmetyk

Ze względu na liczną zawartość witamin, minerałów oraz antyoksydantów, zakwas buraczany niesamowicie korzystnie wpływa na nasz wygląd zewnętrzny. Dzięki systematycznemu popijaniu tego specyfiku, poprawie ulegnie stan naszych włosów, skóry i paznokci. Włosy oraz paznokcie staną się zdecydowanie silniejsze, a przez to bardziej odporne na łamanie i kruszenie się. Będą także szybciej rosły, więc w stosunkowo krótkim czasie będziemy mogli cieszyć się pożądaną ich długością. Co ciekawe, zakwas buraczany pomaga pozbyć się toksyn zalegających w naszym organizmie. Jak zaś wiadomo, toksyny te szczególnie źle wpływają na kondycję naszej skóry. Mogą być odpowiedzialne za liczne wypryski i przebarwienia, które się na niej pojawiają. Regularne picie zakwasu może więc przyczynić się do zmniejszenia niedoskonałości, które pojawiają się na skórze. Po ten napój szczególnie często powinny sięgać więc osoby, które borykają się z trądzikiem oraz pozapalnymi przebarwieniami. Ponadto, dzięki zakwasowi, skóra twarzy stanie się promienna i pełna zdrowego blasku. Być może okaże się, że rozświetlacz nie będzie nam już potrzebny. Zakwas buraczany może być wybawieniem także dla kobiet w ciąży. W okresie ciąży, poziom żelaza może bowiem drastycznie się obniżyć, przez co pogorszeniu może ulec ogólna kondycja całego organizmu. Przyszłe mamy mogą więc wyjątkowo często walczyć z nadmierną utratą kosmyków oraz z nieestetycznymi przebarwieniami. Zakwas z buraka może przynajmniej w pewnym stopniu pomóc w pozbyciu się wymienionych dolegliwości.

Poprawa jakości snu i uspokojenie skołatanych nerwów

Jak się okazuje, zakwas buraczany może wpłynąć korzystnie także na nasze zdrowie i samopoczucie psychiczne. Przede wszystkim, napój ten charakteryzuje się właściwościami łagodnie uspokajającymi. Może więc stanowić remedium na problemy z nadmiernym napięciem emocjonalnym, które towarzyszy na co dzień wielu osobom. Po ten napój w szczególności powinny sięgać osoby borykające się z chronicznym stresem. Nie ulega wątpliwości, że zakwas buraczany niezwykle korzystnie może wpłynąć także na jakość naszego snu. Jest on w stanie łagodzić kłopoty z zasypianiem, przedwczesnym wybudzaniem się oraz rzecz jasna z bezsennością. Oczywiście w przypadku poważnych problemów związanych z zaburzeniami nastroju czy snu, nie należy traktować zakwasu z buraków jako leku. Wskazana jest wówczas konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak przygotować domowy zakwas z buraków?

Aby można było cieszyć się pozytywnym wpływem buraków na stan naszego zdrowia i samopoczucia, trzeba będzie go przygotować. Na szczęście, nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Nie ulegajmy więc pokusie kupienia zakwasu w sklepie, jeżeli posiadamy odrobinę wolnego czasu i chęci. Przygotowanie takiego zakwasu nie powinno nam zająć więcej niż 10 minut. Potrzebne będą nam następujące składniki:

  • 1 kg buraków, najlepiej ekologicznych
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 2 liście laurowe
  • 3 ząbki czosnku

Warto zadbać także o czysty, suchy, dużych rozmiarów słoik. Pierwszym etapem jest rzecz jasna staranne wyszorowanie warzyw, a później ich obranie i pokrojenie. Kawałki powinny być dość duże. Następnie, należy włożyć warzywa do słoja i dorzucić wszystkie wymienione wyżej przyprawy. Później przychodzi czas na zalanie całości litrem osolonej wody. Ważne jest to, aby taka woda została wcześniej przegotowana oraz ostudzona. Naczynie wymaga odstawienia w ciepłe miejsce oraz przykrycia. Przykryć można je miękką ściereczką. Już po 4-5 dniach możemy delektować się wyjątkowym smakiem i aromatem domowego zakwasu buraczanego. Można z powodzeniem przelać go do butelek i przechowywać w lodówce. Aby móc cieszyć się z satysfakcjonujących rezultatów, należy popijać zakwas buraczany systematycznie. Najlepiej robić to każdego dnia, przez okres minimum dwóch tygodni. Potem należy zrobić przerwę, a do kuracji w razie potrzeby zawsze można wrócić. Wiele osób zastanawia się nad tym, ile zakwasu należy wypić jednorazowo. Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Niemniej jednak, dobrze byłoby, gdyby było to co najmniej pół szklanki. Zakwas buraczany można wykorzystać również do przygotowania smacznego barszczyku z uszkami.

Dodaj komentarz